Mutlaka İzlemeniz Gereken Distopik Bir Dizi Yüzde 3 Dizisi

Yüzde 3 dizisi %3

Bir Brezilya dizisinden en fazla ne bekleyebilirseniz onun 10 katını bekleyin çünkü yüzde 3 %3 dizisi müthiş bir distopyanın içinde geçen kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim bir dizi.

Yüzde 3 dizi konusu itibariyle ilk dakikadan sizi içine çeken harika bir yapım. Bu yazıda bu diziyi oldukça fazla öveceğime emin olabilirsiniz.

Fakir, hem de fare yiyecek kadar fakir bir toplum var karşımızda. Niyokki makarna yiyecek halleri yok tabii ki. Pislik içinde yaşayan insanlar. Hırsızlık, cinayetler diz boyu ve bunları engelleyebilecek bir kanun yok ortada. Tamamen bu şekilde yaşamaya mahkum edilmiş insanlar.

yüzde üç dizisi joana

Ne kadar vahşiysen, ne kadar çeviksen bu dünyada o kadar ayakta kalabiliyorsun. Gizemli bir dünya oluşturulmuş tıpkı Gizli Pencere filminde olduğu gibi.

Tek kurtuluşları “Açıklar” a gitmek için seçilecek olan %3’ün içine girebilmek. Bu elbette kolay değil. 20 yaşına gelen her genç “Süreç” denilen çok zorlu bir sınava giriyor. Bu sınava girebilmek için kulaklarının içine bir cihaz yerleştiriyorlar.

yüzde 3 dizisi michele

Sınav zeka, yetenek, azim gibi kıstaslara sahip. Önce sağlık kontrolünden geçiyorlar, ardından bireysel görüşme yapılıyor ve son olarak grupça katıldıkları yarışmalara giriyorlar. Bunların hepsi çok zor. Çünkü amaç zaten sadece %3’lük bir kesimin “Açıklar”a kabul edilmesi.

%3 dizisindeki “Açıklar” nedir?

“Açıklar”da ileri teknoloji tıbbi malzemeler ve ekipmanlar var. Oradaki tek dert hangi tonlarda makyaj yapmalısın falan gibi şeyler. Ayrıca meyveler, deniz ürünleri, renkli içecekler, tertemiz bir ortam, bahçeler, dereler, denizler. Bunlar size de bir şeyi çağrıştırdı mı? Mesela öteki dünyayı? Mesela cenneti?

yüzde 3 dizi tavsiyesi

Evet, %3 dizisi özünde aslında bunu anlatıyor. Bir yanda adaletsizlik içinde yaşanan bir dünya diğer yanda cennet. Yüzde 3 dizisinde bu örüntü muhteşem bir şekilde kurulmuş. Fakat buna karşı olanlar da var elbette. Bunlar “Dava” nın gizli kahramanları. Süreç’e ve Açıklar’a karşılar.

Tüm insanların cenettin nimetlerinden bu dünyada yararlanmaları gerektiğine inanıyorlar. Açlık, sefaletin ortadan kaldırılmasını istiyorlar. Cenetteki imkanların bu fakir insanların sadece %3’üne değil hepsine verilmesini istiyorlar.

yüzde 3 dizisi yorumlar %3

Çünkü Süreç ve Açıklar devam ettiği sürece, diğer taraftaki insanlar hiçbir amaç içinde yaşamıyorlar. Tek hedefleri doğdukları andan itibaren Süreç’e katılabilmek ve o %3’ün içine girebilmek.

Giremeyenlerin yani süreçi geçemeyenlerin hayatları daha da mahvoluyor. Bazıları intihar ediyor. Artık tamamen amaçsız, bomboş bir hayat yaşıyorlar. Yani sadece nefes alıyorlar, o kadar.

yüzde 3 dizisi yorumlar

Pislik içinde, yemek yok, kıyafet yok, biri öldürüldüğünde kimse umursamıyor. Evler de yine pislik içinde. Tamamen yok sayılan bir hayat yaşıyorlar. Gençlerin ise Süreç’e katılmayı en çok destekleyen rahibin vaazlarını dinlemekten başka yaptıkları bir şey yok.

Tavsiye distopik diziler

%3 dizisi imdb puanı şu anda 7,8 bence bu 8 küsürlere çıkar. Çünkü tavsiye distopik diziler arasında ilk sırada yer alması gereken bir dizi. Sisteme karşı olan Snowpiercer dizisi de çok başarılı. Bu alanda The Platform filmi de var fakat oradaki dini destekleyici öğeler fazlaca sert bir dille ve göze sokularak anlatılıyor.

yüzde 3 dizi konusu

%3’ü izleyip olayı hiçbir şekilde dini inançlara bağlamayacak olanlar da olabilir. Fakat dizi açıkça cennet, cehennem kavramını eleştiriyor. Bunu çok cesur, çok başarılı, çok özenli bir şekilde yapıyor.

2016 yılında çekimlerine başlanan ve 2020’de son bulan yüzde 3 dizisi mutlaka izlemeniz gereken harika bir distopik dizi.

Öteki dünya diye bir şey olmasaydı? Cennet cehennem diye bir şey olmasaydı? Bu dünyada herkese eşit bir şekilde yiyecek, kıyafet, ev, sağlık hizmetleri, sanat, insani haklar verilseydi?

yüzde 3 dizisi oyuncuları

Yüzde 3 dizi yorumları için ne kadar övgü yağdırsam az kalır. Gerek oyuncular, gerek yönetmen, gerek sanat yönetmeni, kostümler, makyajlar her birine inanılmaz bir özen gösterilmiş. Senaryo, fikir ve işleyiş zaten harika. Bir dakika bile sıkılmıyorsunuz. Hollywood hala sistem yalakalığı yapmaya devam etsin. Yüzde 3 gibi diziler çok ama çok desteklenmeli.

Visited 7 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın