Aşık Olmakla Hoşlanmak Sevmek Arasındaki Fark

Hoşlanmak aşık olmak sevmek tutku arasındaki fark nedir

Hoşlanmak nedir? Aşık olmak, sevmek ve tutku duymak arasındaki fark ne? Aslında birbirleri arasında pek çok fark var.

Duyguları tanımlayabilmek insanı hem hata yapmaktan kurtarabilir hem de karşısındakini de daha iyi anlamlandırabilir.

Acaba benden hoşlanıyor mu diye zaman zaman düşünürüz. Veya bana aşık mı diye. Emin olabilmek için bunların anlamını iyi bilmek gerekir.

Sevdiğim erkeği kendime nasıl aşık edebilirim?

Aşık olmakla hoşlanmak arasındaki fark

Hoşlanmaya göre aşık olmak daha hafif bir duygudur. Birinden hoşlandığımı nasıl anlarım? dediğimizde şu kriterler akla gelir.

Aşık olmakla hoşlanmak sevmek arasındaki fark

Eğer o kişiyle ilgili aklımızda, içimizde olumlu düşünceler varsa ve bunlar belli bir ölçüdeyse, zihnimizde onunla ilgili hala soru işaretleri varsa ve biz bunlara cevap bulmaya pozitif bir niyetle hazırsak bu hoşlanmadır.

Peki aşık olmakla hoşlanmak arasındaki fark nedir? Aşık olmak, hoşlanmaya nazaran çok daha güçlü bir histir. Pek çok yerde ‘aşk bir hastalık, bir delilik halidir’ diye açıklama bulabilirsiniz.

Aşık olan biri nasıl davranır? Neredeyse sürekli olarak onu düşünür, özler, onunla konuşmak ister, onu görmek ister. Onunla iletişime geçtiğinde ki bu mesajlaşmak bile olsa heyecanlanır, kalbi gümbür gümbür atar. Yani fiziksel reaksiyon söz konusudur.

Eğer derecelendirmemiz gerekseydi şu şekilde bir sıralama olurdu : Beğenmek, hoşlanmak, aşık olmak ve sevmek. Buraya tutkuyu koymadım çünkü tutku çoğunlukla aşık olmaktan sonra gelir fakat orada gelen his ya sevgiye ya da tutkuya dönüşebilir.

Tutku nedir kısaca aşık olmak gibi mantığın ortadan kalkabileceği ve aslında tehlikeli bir durumdur. ‘İşine tutkuyla bağlı’ denildiğinde bu, o kişinin işini ön plana koyduğu, hırsla çalıştığı, işini aklından hiç çıkartmadığı ve neredeyse yaşam amacının işi olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat kadın erkek ilişkileri için tutku iyi değildir diyor uzmanlar. Çünkü bir anlamda ‘takıntı‘ ile özdeşleştiği için, bu karşıdaki kişinin hem özgürlük alanına girmek oluyor hem de uzun ilişki yaşamak isteyen biri için yapılmaması gereken şeylerden biri.

Hoşlandığın kişiye sorulacak sorular

Aşık olmakla sevmek arasındaki fark nedir?

Tüm duygular arasında en güzeli, erdemlisidir. Sevmek nedir dediğimizde aklımıza hemen ailemiz gelir. Bizi nasıl sevdiklerini düşündüğümüzde aslında sevmenin nasıl olduğunu çok net bir biçimde anlarız.

Yeri geldiğinde korumak, onun kötülüğünü istememek aksine çok daha iyi, mutlu, huzurlu olması için çaba sarf etmek sevmenin tarifidir.

Evlenilmeyecek erkek özellikleri

Aşık olmakla sevmek arasındaki fark nedir dediğimizde, sevmek çok daha sakin, olgun, artık hormonların yönettiği değil kalbin ve zihnin yönettiği bir durumdur.

Sevmenin tarifi

Seven kadın nasıl davranır? Yapıcı, sakin, anlayışlı, olgun, korumacı. Seven erkek nasıl davranır? Yine aynı şekilde, sevmek tek duygu ve tüm cinsiyetler için, tüm ilişki türleri için geçerlidir. Bir insan bir hayvana karşı da aynen bu şekilde hissedebilir, ağaca, kardeşine, ailesine, dostuna karşı da.

Aşktan sonra hisler ya tutkuya ya da sevmeye evrilebilir. Eğer ikincisi olursa, o erkek ve kadın çok mutlu bir birliktelik yaşayabilirler. Fakat birincisi olursa orada kavgalar, tartışmalar olabilir. Çünkü biri pozitif diğeri negatif bir duygudur.

Evlenilecek erkek özellikleri

Birbirine karşı saygı duyulan, anlayış gösterilen, birbirinin iyiliğinin istendiği, kısıtlama ve kıskançlık gibi şeylerin yaşanmadığı ilişkiler uzun ömürlü olur ve mutluluk, huzur içinde devam eder.

Visited 64 times, 1 visit(s) today