İntihar Oranının En Yüksek Olduğu Ülkeler

makyajla uyumak

İntihar etmek ne derecede bir çözüm sağlar bu tartışılabilir fakat dünyada pek çok insan her yıl intihar etmeyi tercih ediyor. Her gün size gülümseyen komşunuz veya bakkalınızın neşe dolu çırağı bir gün aniden intihar edebilir.

Bazı insanlar intihara meyillidir ve bunu hiç kimse anlamayabilir.

İntihar oranları bazı ülkelerde diğerlerine nazaran çok daha fazla. Şimdi o ülkelere ve intiharın sebeplerine bakalım.

Kazakistan”da son beş ayda 86 genç intihar etti. Yaşları 18’den küçük olan bu çocuklar çoğunlukla sınav stresi yüzünden intiharı seçti. Nepal’de 2015 Nisan ayında yaşanan depremden sonra 1000 kişi intihar ederek, doğanın değil kendilerinin hayatlarını sona erdirmeyi tercih etti. Nepal polisinin elindeki verilere göre her yıl yaklaşık 4000 kişi intihar etmeye devam ediyor.

kazakistan intihar oranı

Tazmanya’da 5 yıl içinde 18 yaşından küçük yaklaşık 5000 kişinin intihar ettiği ortaya çıktı. Bu intiharların sebebinin ergenlik sıkıntıları ve HIV veya AIDS gibi hastalıklara sahip olduklarını öğrendikten sonra olduğu söyleniyor.

Mozambikte’ki fakirlik ve tecavüz de buranın Afrika bölgesinde en çok intihar edilen yer olmasını sağlıyor. Surinam’da hint inanç sistemi geçerli ve kurallar çok katı, ayrıca görücü usulü evlilikler yapılıyor. Tüm bu baskı özellikle kadınların intihar etmesine sebep oluyor. Surinam ayrıca çok fakir bir ülke, insanlar yemek bulmakta, eğitim ve sağlık hizmeti almakta da zorlanıyor.

mozambik intihar oranı

Litvanya da dünyada intihar oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında. İntiharın sebepleri çoğunlukla alkolizm, aşırı doz. Ayrıca Litvanya’da bir zamanlar iyi konumlarda çalışan fakat artık sokaklarda çöp kutularını karıştıran depresif insanların sayısı da oldukça fazla. Tüm bunlar intihar oranını yükseltiyor.

litvanya intihar oranı

Sri Lanka’da günde 11 kişi intihar ediyor. Yeryüzünde pek çok kişi öyle bir dönem yaşıyor ki, işini kaybediyor, ailesinden kimse ona destek olmuyor, bankalara borç içinde kalıyor ve bu çıkmazsan kurtulmanın yolunu intihar etmekte buluyor. Sri Lanka’daki terör, katı dini kurallar ve düşük eğitim imkanları da insanların kendilerini maddi olarak toparlamasını zorlaştırıyor.

İntihar Oranının En Yüksek Olduğu Ülkeler

En çok intihar edilen ülkeler arasında üçüncü sırada Güney Kore var. Bu ülkedeki intiharların sebebi büyük oranda iş adamlarının işlerini doğru ve dürüst şekilde yapamamış olmaları. Bunu gururlarına yediremeyip intihar ediyorlar.

Ülkelere göre intihar oranlarında ikinci sırada gelen Japonya’da da durum farklı değil. Yılda 25.000 kişi intihar ediyor.

japonya intihar oranı

Dünyada en çok intihar edilen ülke ise Guyana. İnsanların tecavüze uğraması, depresyona girmesi, yoksulluk, hastalıklar ve işsizlik bu intihar oranının yükselmesine sebep oluyor.

Visited 12 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın