• 5 Ağustos 2021 16:39
ilişkinin Başında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlişkinin başında nasıl davranılmalı? Konuşulması gerekenler neler? Sorulması gereken sorular hangileri? gibi ilişkinin başında dikkat edilmesi gereken çok önemli şeyler var. Çünkü baştan nasıl başlarsa sonradan öyle gider.

İlk başta yapılan hatalar, tüm süreci etkileyeceği için bu noktada dikkatli davranmak gerekir. Mesela ilişkide yapılmaması gereken hatalar şunlar :

 • Olmadığın biri gibi davranmak
 • Çok hızlı hareket etmek
 • Yapışkan olmak
 • Onu başkasıyla kıyaslamak
 • Karamsar olmak
 • Hemen biteceğinden korkmak

Başta çoğu şey tuhaf olabilir çünkü birbirini hiç tanımayan, farklı ailelerle, farklı şekillerde yetişmiş iki kişinin bir araya gelmesi söz konusu. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekenleri göz ardı etmeden yukarıda yer alan ilişkide yapılmaması gerekenler listesini de unutmadan adım atmak en iyisi.

Eğer ilişkideki en önemli şey nedir diye soracak olursak, konuşulması gerekenleri, sorulması gereken soruları dikkatlice düşünüp atlamamak ve bu şekilde bir güven sağlamaktır. Güven en önemli şeydir.

Aceleci davranmadan, hemen aşk, ilgi veya cinsellik peşinde olmamak çok ama çok önemli. Emin adımlarla ilerlemek ondan hoşlanıyor muyum yoksa aşık mıyım diye düşünmeye başlamak için henüz çok erken olabilir.

Bu noktada erkekleri itici ve çekici yapan şeyler ve kadınları anlamanın yolları yazısı size ihtiyacınız olan ipuçlarını verebilir.

İlişkinin başında dikkat edilmesi gerekenler : Konuşulması sorulması gereken sorular

Elbette ilk günlerde değil fakat yavaş yavaş bazı soruları sormak gerekir. Mesela siz uzun bir ilişki yaşamak istiyorsunuzdur ama onun aklında öyle bir şey yoktur. Veya karşınızdaki olgunlaşmamış erkeklerden biri olabilir.

ilişkide yapılmaması gereken hatalar

Bunları anlamak için, yeri geldiğinde zaman zaman bazı şeyler konuşulmalı ve bazı sorular sorulmalıdır.

 • Gelecekte ne yapmayı düşünüyorsun, planların nedir?
 • Çocukluğun nasıldı?
 • Ailesi hakkında temel sorular
 • Cinsellik, ekonomi ve politika ile ilgili konular
 • Kültür, sanata olan ilgisi

Bunlar ilişkinin başında konuşulması gerekenler ve sorulması gereken sorulardır. Hem o kişi hakkında bilgi verir hem de onunla birlikte sizi nasıl bir geleceğin beklediğine dair çok güzel ipuçları verir.

Neden beni aramadın? Bana neden yazmıyorsun? Beni seviyor musun?

İlişkinin başında yapılan hatalar arasında en sık rastlananı karşıdaki kişinin üzerine gitmek. Elbette herkes sevilmek ister fakat sevgiyi göstermenin yolları onu günde on kere aramak veya 180 kere ona mesaj göndermek değildir.

Sevgiliye günaydın mesajları yollamak iyi bir fikir olabilir fakat her gün değil. Ona devamlı neden beni aramadın? Bana neden yazmıyorsun? Beni seviyor musun? gibi baskı uygulamak hiç iyi bir fikir değil. Onun da bir hayatı olduğunu unutmamak gerekir. Her zaman onun kişisel alanına ve zamanına saygı göstermelisiniz.

ilişkinin başında konuşulması gerekenler sorulması gereken sorular

Her kişi farklıdır. Kimseyi kimseyle kıyaslayamayız. Bu durumda eski sevgiliyi unutamamak çok büyük dezavantajdır. Geçmişi tamamen geride bırakıp, yeni kişiyle yepyeni bir sayfa açılmalı. Bunun için henüz erken olduğunu düşünüyorsanız da o zaman kendi köşenize çekilip, yas tutmak iyi fikirdir.

Bu yazıyla birlikte kadınların erkeklere en çok söylediği yalanlar ve erkekleri en çok etkileyen özellikler konulu yazılarımız da size yardımcı olabilir.

Kendiniz olmaktan çekinmeyin. Kendinizi ona beğendirmeniz gerektiği fikrinden olabildiğince uzak durun. Samimiyet en önemli şey. İlişkinin başında yalan söylemek, kuracağınız binanın temelini bozar. Yalan üzerine hiçbir şey inşa edemezsiniz. Bu yüzden her şeyi samimiyetle anlatın.

ilişkinin başında çok kavga etmek

Durumu zorlamamakta da elbette fayda var yani ilişkinin başında çok kavga etmek kimsenin istediği bir şey değil fakat baktınız ki böyle bir şey yaşıyorsunuz, o zaman zorlamayın ve yavaşça oradan uzaklaşın. Zamanla düzelir, değişir diye düşünmeyin.

Sevgilimi nasıl mutlu edebilirim diye düşünmek için şu anda çok erken. Zamanla bunun yolunun zaten öğreneceksiniz. Yeter ki gereken sağlam temeli başlangıçta kurabilin.