Yüz Bakımı İçin Evde Yapılabilecekler Listesi

Yüz bakımı için evde yapılabilecekler listesi

Evde yüz bakımı sırasıyla nasıl yapılır? Cilt bakımı aşamaları nasıl olmalı? Tam bir temizlik, onarım ve koruma için gerekli olan adımlar nedir? Kendimize kolay bir güzellik rutini hazırlayalım.

Evde cilt bakımı nasıl yapılır dediğimizde aslında bunu baştan yapmayı düşünmek zor gelebilir fakat zamanla düzenli bir şekilde yapmaya başladığımızda artık güzellik ve bakım rutinimizi oturtmuş oluruz.

Şimdi sırasıyla yüz bakımı için evde yapılabilecekler listesi neleri kapsıyor birlikte bakalım. Bu hem erkekler için geçerli hem de kadınlar için. Artık bakımsız, burnunda siyah noktalarla dolaşan, tırnak eti yarım metre uzamış erkeklere kimse bakmıyor.

Evde cilt bakımı rutini

Yüz bakımı sadece cildi güzelleştiren, onaran ve koruyan bir işlem değil aynı zamanda insanın psikolojisine de çok iyi geliyor. İnsan aynada kendine baktığında sağlıklı bir yüz gördüğü zaman morali düzeliyor.

Evde cilt bakımı rutini

Evde cilt bakımı sırasıyla nasıl yapılır dediğimizde aslında hepimiz klasik olarak yüzümüzü yıkıyor sonra tonikliyor ve ardından nemlendirici krem sürüyoruz ama aslında olay bu kadarla bitmiyor. Bu işlemleri her gün yapsak da en azından bir kaç gün de bunun detaylı versiyonunu yapmamız gerek.

  • Atmosfer oluştur
  • Cildi temizle
  • Yüz buhar banyosu uygula
  • Peeling yap
  • Maske uygula
  • Yüz masajı yap
  • Cildi arındır
  • Yüz serumu uygula
  • Nemlendirici krem sür
  • Koruyucu sür

Evde cilt bakımı rutini bu 10 maddeden oluşuyor. Şimdi bunları açalım ve detaylarına bakalım. Haftada en azından bir gün, mesela ben Pazar günleri yapıyorum, bu bakım ve güzellik rutinini uyguluyorum. Çok da faydasını görüyorum.

Yüz şekli nasıl belirlenir?

Atmosfer oluşturmak için güzel bir müzik açıyorum, genelde klasik müzik oluyor. Mumlar ve tütsüler yakabilirsiniz. Veya hava nemlendiricisinin içine ferahlatıcı yağlar ekleyebilirsiniz.

Yüz bakımı için evde yapılabilecekler listesi

Evde cilt temizleme de önemli. Bakıma başlamadan önce cildimizde herhangi bir makyaj kalıntısı, kir veya bakteri olmamalı. Bunun için cilde en iyi gelen sabun yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Evde yüz için buhar banyosu nasıl yapılır

Evde yüz için buhar banyosu nasıl yapılır? Çok kolay bir şekilde. Hiçbir alet satın almanıza gerek de yok. Geniş bir kabın içine kaynar su doldurun. Başınıza kabın üstüne eğin, kafanızı havluyla kapatın ve en az 5 dakika buharın cildinize temas etmesini sağlayın. Böylece gözenekleriniz açılacak.

Cilt için kahve maskesi

Şimdi peeling zamanı! Hazır gözeneklerimiz açıldı, şimdi bu gözeneklerdeki kir, siyah nokta ve istenmeyen şeyleri temizleyelim. Güzel bir peeling ile derinlemesine temizleme yapalım.

Cilt maskesi ne işe yarar?

Cilt maskesi ne işe yarar? Biraz önce iyice temizlemiş olduğumuz yüzümüzü maske ile onarmaya yarar. İhtiyacınıza göre evde yüz maskesi hazırlamak mümkün. Mesela su maskesi, kakao maskesi, leke karşıtı maske, kırışıklık maskesi veya keten tohumu maskesi gibi.

Yüz masajı ne işe yarar? Maskeyi sürdükten sonra, eğer masaj yapmaya uygun bir maskeyse, içeriğin daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Özellikle evde kendi yaptığımız bir tarifse, yüz masajı ile birlikte uygularsak faydası daha çok olur.

Hurmanın saça ve cilde faydaları da dikkat çekiyor.

Cildi arındırmak da çok önemli

Geldik cildi arındırma bölümüne. Şimdi uyguladığımız maskeyi cildimizden iyice temizliyoruz. Bunun için ılık su kullanmakta fayda var. Çünkü derimiz bu aşamalarda artık daha hassas.

Yüz serumu ne işe yarar

Yüz serumu ne işe yarar? Cilt bakımının en sevdiğim aşaması. Bu noktada cilde parlaklık, canlılık ve sağlık verecek olan uygulamalar yapılır. Özellikle c vitamini serumu veya hyalüronik asit serum cidden mucizeler yaratıyor.

Bolca nemlendir! Temizledik, arındırdık, onardık, besledik şimdi güzelce nemlendirip son aşamaya geçeceğiz. Cildi nedemlendirmek neden önemli çünkü nemsiz olduğunda leke, kırışıklık, sivilce gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Yüz bakım kremini sürüp son aşamaya geçiyoruz.

En az 30 korumalı bir güneş kremi uygulayarak cilt bakımı rutinimizi bitiriyoruz. Bunu kışın da yapmamız gerekiyor çünkü bu zararlı ışınlar sadece güneşte yok, aynı zamanda bilgisayar ekranlarımızda da var. Ki bunlar kuruluğa ve lekelere sebep oluyorlar.

Pirinç suyu maskesi saç ve yüz için faydaları

Cilt bakımı yaptıktan sonra makyaj yapılır mı?

Normal günlük olarak yaptığımız üç aşamalı işlemden sonra yani temizleme, tonikleme ve nemlendirme ardından makyaj yapabiliriz. Fakat yukarıdaki evde cilt bakımı aşamaları sonrası cilde hiçbir şey sürmemek en iyisi. Ben o yüzden Pazar günleri yapıyorum.

evde cilt bakımı aşamaları

Cilt bakımı yaptıktan sonra cildi olabildiğince dinlenmeye bırakmakta fayda var. Makyaj yapılır mı? Her üründe biraz kimyasal olduğunu unutmamak gerek.

Ne kadar doğal ürünler kullanırsak ve hatta kendi ürünlerimizi kendimiz yaparsak o kadar iyi. Evde yapılabilecek saç maskeleri de hazırlıyorum, işe yarıyorlar.

Visited 1 times, 1 visit(s) today