Cilt Alt Tonu Nasıl Anlaşılır? Tonuna Göre Makyaj Ve Giyim

Cilt tonunu bulmak cilt alt tonuna göre makyaj allık giyim

Cilt alt tonu bulma bazı kişiler için çok kolay ama bazıları için oldukça zor. Üstelik çok da önemli çünkü cilt alt tonuna göre saç rengi, makyaj ve giyim tarzı gibi konulara etkisi çok.

Cilt alt tonu nedir? Bizim ne renk makyaj yaparsak bize daha çok yakışacağını, hangi renkte kıyafetlerin bizi daha iyi göstereceğini, saçımızı hangi renge boyarsak daha güzel olacağını yani renklerle aramızdaki doğru ilişkiyi bize gösterendir.

Bir insan sıcak alt tonlu, soğuk alt tonlu ve nötr alt tonlu olabilir. Acaba siz hangisisiniz?

Cilt alt tonu nasıl anlaşılır?

Cilt alt tonunu nasıl anlarız dediğimizde bunun en basit yöntemi kendi kollarımıza gün ışığında bakmaktır. Kolumuzun iç kısmına, hani şu D vitamininin daha çok sentezlenmesi için güneşe tuttuğumuz kısmına, bakarak damar rengimizi görmemiz gerekir.

cilt alt tonu bulma

Damarınız mavi ise soğuk, yeşil ise sıcak, mor ise veya bir yeşil bir mavi gibi geliyorsa nötr cilt alt tonunuz var demektir. Burada şunu belirtmemde fayda var. Ben de çok uzun süre tonumu bulamadım. Bir baktığımda mavi gibi geliyordu, bir baktığımda yeşil gibi.

Şunu bilmek gerekir, mavi damar gerçekten mavi oluyor. Yani çoğunlukla yeşil gibi duran bir damar renginiz varsa, beyaz tenlisyseniz cilt alt tonunuz çok büyük ihtimalle sıcaktır. Yani benim gibi arada kalıyorsanız, kalmayın mavi cidden mavi oluyor çünkü.

Bunu kolaylaştırmak için arkadaşlarınızın damarlarına bakın, ya da aile bireylerinizin. Kıyaslama yöntemiyle daha kolay olur. Damar rengini bulduktan sonra ne yapacağız?

Sıcak soğuk renkler nelerdir? Tablosuna bakalım

Şimdi artık cilt alt tonunu öğrendik, sırada hangi renklerin bu tona uygun olduğunu anlamak var.

soğuk renkler sıcak renkleri tablosu

Temel olarak sıcak renkleri hangileri, soğuk renkler hangileri dediğimizde; sıcaklar kırmızı, turuncu, sarı. Soğuklar mavi, mor, yeşildir. Siz bu renklerden hangisini kendinize yakın hissediyorsunuz? Yani mavi giyinince mi yoksa pembe veya turuncu giyinince mi kendinize daha çok yakıştırıyorsunuz?

Eğer hala alt tonunuzu bulamadıysanız bu da bir ipucu olur. Gerçi en iyi yöntem damar analizi çünkü ben de soğuk renkleri seviyordum ama daha sonra sıcak alt tenli olduğumu keşfettim. Yani giyim konusunda sıcak olsak bile soğuk renkleri tercih edebiliyoruz.

Fakat renk skalasına daha geniş bir açıdan bakmak da burada faydalı. Yani kırmızı giyinmeyi veya kırmızı tonlarda makyaj yapmayı sevmiyor olabilirsiniz ama kırmızının alt tonları da var.

sıcak soğuk renkler resmi

Giyimde mavi, mor gibi soğuk renkleri tercih ediyor olabilirsiniz ama makyajınızda sıcak renkleri kullanıyor olabilirsiniz. Bu da sizin aslında sıcak alt tonuna sahip olduğunuzu gösteriyor olabilir. Eğer hala tam olarak alt tonunuzdan emin olamıyorsanız, son seçenek olarak bir kozmetik dükkanına gidip orada çalışan bir hanıma sorabilirsiniz.

Artık tonunuzu bulduğunuzu farz ederek, cilt alt tonuna göre saç rengi ve cilt alt tonuna göre makyaj kısmını anlatmaya başlıyorum.

Cilt alt tonuna göre yakışan renklerle makyaj

Ton makyaj konusunda gerçekten çok önemli. Yanlış bir ton sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı veya soluk ya da kötü gösterebilir. Güzelliğinizi kapatır, canlılığınızı yok eder.

Cilt alt tonuna göre makyaj allık seçimi

Sıcak alt ton için allık ve soğuk alt ton için allık dahi ne kadar fark ediyor, görüyorsunuz. Tablodaki allık tonlarını kullanmaya başladığınızda, hem yüzünüz gözünüz çok daha fazla ortaya çıkar hem de makyajınız hakkını vererek tamamlanır.

Şimdi nötr olanlar diyordur, e hani bizim tablo. Merak etmeyin nötr cilt alt tonu allık kullanmasın mı? Tabii ki kullansın, işte onlar hangi renkleri kullanmalı bu tabloda da bu var.

cilt alt tonuna göre allık hangisi

Bir tanıdığım bariz bir şekilde soğuk alt tonlu fakat ısrarla sıcak tonlarda allık ve makyaj yapıyor bu da onu çok daha yaşlı ve yorgun gösteriyor. Yani o kadar heves ediyor makyaj yapmaya ama laf dinlemediği için, bazı renklerde inat ediyor, “yakışmadı” da diyemiyoruz. Ne yapacağız bilmem.

Allığımızı da sürdük sıra geldi ruja. Ruj o kadar önemli ki. Çünkü yüzümüze hiç bir şey sürmesek, makyaj yapmasak bile elimizin altında hazırda duran bir ruju çantamızdan çıkartıp hemen sürebildiğimiz için, yakışmayan, bizim rengimiz olmayan bir ruj felakete sebep olabiliyor.

Cilt alt tonuna göre ruj

Cilt alt tonuna göre ruj kullanmak, sadece ruj sürsek ve başka hiçbir makyaj ürünü kullanmasak bile çok etkili olur. Bu tabloda yok fakat dudak renginde, nötr bir ruj hem sıcak tonlu hem soğuk tonlu hem de nötr tonlular için çok iyi bir seçenek. Üstüne, kendi tonunuzda bir dudak kalemi geçerseniz çok iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Tüm bu tablodaki renkler cilt alt tonuna göre saç rengi için de geçerli. Mesela nötr cilt tonuna yakışan renkler genelde platin beyaz, sıcaklar için kızılın tonları, pembe saç, sarı saç; soğuk tonlar için daha beyaz tonlu sarılar, koyu kahveler, küllü renkler veya kombinler.

soğuk alt ton nötr cilt tonu saç rengi

Mesela böyle bir saç hem soğuk alt ton için hem de nötr alt ton için saç rengi arayanlara uygundur. Yani seçenek çok aslında. Bu tür ombrelerle gayet başarılı renkler oluşturulabilir.

Sıcak soğuk alt ton giyim için hangi tonlar seçilmeli?

Sıcak alt ton için ve soğuk alt ton için giyim kıyafet rengi nasıl seçilmeli şimdi buna bakalım.

sıcak alt ton için giyim kıyafet renkleri

Sıcak tonlu olan kişilere sarı, şeftali ve altın tonları daha çok yakışır. Özellikle yeşiller, pembeler, kahverenginin tonları çok güzel oluyor.

sıcak tonlarda giyim kıyafet

Harika bir kombin örneği. Üzerinde yeşilin tonları ve kahverenginin tonları var. Saç rengi çok yakışmış. Dudaklarına yine sıcak tonlarda ruj sürmüş, allığı da öyle. Pırıl pırıl parlıyor. Bu kadını bir de koyu kahverengi saçla düşünün, bir anda nasıl tüm albenisi gidiyor, öyle değil mi.

İşte alt tonunu bilmek ve ona uygun şekilde giyinmek ve makyaj yapmak bizi olduğumuzdan çok daha güzel, havalı ve çekici gösterebiliyor.

Şimdi geçelim soğuk tonlular nasıl giyinmeli kısmına.

soğuk alt ton için giyim kıyafet renkleri

Soğuk tonlular içinde pembe ve mavi olan tonları tercih etmeli. Daha koyu renkler kullanmalı. Çünkü onlar açık tonlara geçtikçe solarlar. Bu nötr tonlular için de geçerli.

soğuk nötr ton giyim kıyafet renkleri

Bakın burada güçlü bir mavi tonu seçilmiş kıyafet için. hem soğuk hem de nötr tonlular için örnek bir fotoğraf. Aynı elbise, uçuk şeftali tonunda olsaydı kadının güzelliği ve albenisi ortaya çıkmazdı.

Giyim ve makyaj teknikleri

Herkesin üç yaprakla ömrünü geçirdiği bir dönemden, milyonlarca çeşit kıyafet seçeneğinin içine girdiğimiz bir süreç yaşadık. Zaman içinde renkler ve renklerin onlarca alt tonu kullanılmaya başlandı.

Her kişi bireysel olarak farklı, kendimize yakışanı bulabilmek giyim ve makyaj tekniklerinin en önemli noktası. Uzun süre soğuk tenli olduğumu düşünüp hep siyah ve kahverengi saçlarla dolaştım. Hep koyu renkler, özellikle maviler giyindim.

pembe saç rengi

Bir gün, araştırırken damarlarımın gerçekten de yeşil olduğunu fark ettim ve cesaret edip saçlarımı açık pembeye boyadım. Değişime inanamazsınız! Bambaşka biri oldum. Sanki eski ben gitti, yerine pırıl pırıl çok daha gençleşmiş, çok daha canlanmış biri geldi.

Daha sonra yavaş yavaş makyaj tarzımı ve elbise dolabımı değiştirdim. Bu değişimi siz de yaşayabilin diye, bildiklerimi ve öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istedim. Umarım faydası olmuştur.

Visited 57 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın