Selülit Nedir?

Derinin alt tabakasında yağ dokusunun çevresinde oluşur ve derinin üstünden pütür pütür bir görüntü olarak belirir.

Bazılarımız gerçekten doğuştan ve genetik olarak selülitsiz bir vücutla salına salına gezme şansını yakalayabiliyorlar. Bazılarımız ise, aynanın karşısına geçip, bu portakal kabuğu ve buruşuk görüntünün nereden çıktığını kendimize soruyoruz.

selülit nedir

Kışın belki bunu fark etmiyoruz hatta umursamıyoruz bile, ama yaz oldu mu, sahiller doldu mu, bikini derdine düşerken bir bakıyoruz ki selülitler gözümüzün önünde. Selülitler bir günde oluşmadığı gibi; sağlıksız yaşam, dengesiz beslenme, aşırı alkol alımı, sigara tüketimi ve bedensel hareketsizlik sonucu vücuda uzun süreli olarak yerleşmekte.

Selülitin zararları nelerdir?

Ne yazık ki oluşan selülitler görüntümüzü bozar ve bazı durumlarda kendimize güvenimizi de kaybetmemize neden olur. Bilinen bir gerçek var ki; şişman ya da zayıf birçok kadın, bu çukurumsu görüntüden oldukça rahatsız oluyor. Zayıflar için selülit de nedir demeyin. İşte bu görüntüleri en aza indirmek ve tamamen kurtulmak için uzmanların önerilerine kulak vermek gerekiyor.

portakal kabuğu

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinde masaj, doğru kişiler tarafından yapıldığı takdirde çok etkili bir yöntemdir. Tabii bunun yanında uzman kontrolünde diyet de yapılması gerekmektedir. Başka bir tedavi yöntemi ise, selülitli bölgeyi sıkı sıkıya sarmaktır. Bu yöntemde kullanılan beyaz kil ile gözle görülür sonuçlar elde edilebilmektedir.

Yaza doğru giderken erken önlem almak ve sağlıklı yaşama bir adım daha yakınlaşmak bizim elimizde.

Bir cevap yazın