Hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidizm nedir nasıl geçer

Hiperparatiroidizm; paratiroit hormonu salgılanmasının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkar. Bu durum genellikle paratiroit bezlerindeki bir ur ya da büyümeden kaynaklanır.

Kan ve idrardaki kalsiyum ile idrardaki fosfor miktarının artmasına, kimi zaman da kandaki fosfor düzeyinin düşmesine neden olur. Kemiklerden kana kalsiyum geçmesi, kemik yumuşamasına yani osteomalasiye yol açarak kırılmayı kolaylaştırır.

Böbreklerde taşlar oluşur; sinir ve kasların uyarılabilirliği azalır.

Hiperparatiroidizm tedavisinde urun ya da büyüyen paratiroit dokusunun çıkartılması geçici hipoparatiroidizme yol açabilir.

Hiperparatiroidizm nasıl geçer?

Hiperparatiroidizm nedir

Hiperparatiroidizm nasıl geçer? Bunun için yaşam şeklinizde önemli değişiklikler yapmanız gerekir. En önemlisi günlük olarak içtiğiniz suyun miktarını çoğaltmak ve düzenli olarak egzersizi hayatınıza sokmaktır.

Hiperparatiroidizm yaşayan hastalarda yapılan ameliyatlar %95 civarında başarı göstermektedir. Ve paratiroit zamanla kendi kendine yok olup gitmez, aksine daha da etkisini gösterir. Bu yüzden, ağır durumlarda ameliyat önerilir.

Bazı doktorlar ameliyat yerine, hastalarında osteoporoz ilaçları kullanırlar. Bu şekilde kemik hacmini artırmayı hedef alırlar. Fakat yine de bu ilaçlar urun yok olmasını sağlamazlar.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın