Rahim Uru Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

miyom tedavisi

Kadın hastalıklarından biri olan rahim uru rahimde meydana gelen, rahimin kasılmasını sağlayan, düz kas dokusundan kaynağını alan, iyi huylu kitlelere verilen addır. Halk arasında bu hastalık miyom ya da myom olarak da tabir edilir. Rahimde bir veya birden fazla da oluşabilirler. Pembe rengine yakın ve yuvarlaklardır.

Rahimde neden miyom olur?

Düzensiz ve sağlıksız beslenme, aşırı alkol ve sigara kullanımı, aşırı kahve tüketimi, çocuk sahibi olmama, çok uzun süren bekarlık gibi etkenler sebep olabilmektedir. Miyomlar çok sık belirti vermedikleri gibi, başka bir şikâyetten dolayı gidilen jinekolojik muayenesi sonucunda ortaya çıkabilir.

Regl ağrısına iyi gelen içecekler ve yiyecekler

Regl dönemlerinin uzun süreli olması, regl olmadığınız günlerde de ara ara kanama olması, bu kanamalar sonucu kansızlığın ortaya çıkması, idrar torbasına baskı yapması sonucu sık sık idrar yapma, bağırsaklara baskı yapması sonucu kabızlığın oluşması, karın bölgesinde büyüme, şişlik ve ele kitle gelmesi gibi şikayetler dikkate alınmalı, hemen doktorunuza başvurup, ultrason muayenesi ile tanı koyulmalıdır. Miyomlarda kanser riski çok ender bulunmaktadır.

Miyom rahim uru nedir nasıl olur?

Genellikle hiç doğum yapmamış 35- 45 yaş arası kadınlarda görülmektedir. Kadınların menopoz dönemlerinde östrojen hormonu (kadınlık hormonu) salgısının azalması nedeniyle, miyomların görülme sıklığı düşmektedir. Doktorlar, ergenlik döneminde miyomlara rastlama olasılığın mümkün olduğunu belirtmekle birlikte, bu durumun ender olduğunu da açıklamışlardır.

rahim uru

Miyomlar küçük olduğu takdirde tedaviye gerek duyulmamaktadır. Diğer yandan ciddi belirtiler veren ve doğurganlığı riske sokacak kadar büyük olan miyomlar olduğu takdirde, tedaviye başlanması gerekmektedir. Zamanında fark edilip tedavi edilmediği takdirde, miyomlar daha da büyüyebilir.

Miyom ameliyatı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Son araştırmalara göre, miyomları küçültmekte kullanılan herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Tamamen yok etmek için cerrahi bir operasyon şarttır.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın