Kadın Erkek Eşitliği

kadın erkek eşitliği

Bugünkü konumuz kadınlar ve erkekler eşit midir? Cevap veriyorum : Hayır. Özellikle de günümüzde.

Eski Türk toplumlarında kadınların koyulduğu yer çok farklıydı. Kadın çok değerliydi, ailenin temeli ve kurucusuydu. Destanlara bakabilirsiniz.

Hun imparatoru Mete hanın karısı Çin’le sözleşme imzalamıştı. Çin kaynaklarında var bu. Tomris Katun var devlet yöneten. Deşhi hindistan türk sultanlığında Terken hatun var. Raziye Begüm Sultan var. Ama bu durum sonradan bozuldu.

kadın erkek farkı

Günlük hayatta sıkça kullandığımız cümle yapılarına bakalım : Karı gibi ağlamak, karı gibi giyinmek, karı gibi küpe takmak.. Erkek bir kadınla yatınca ‘oooo helal kardeşime‘, kadın bir erkekle yatınca ‘yollu‘..

Kadın Erkek Eşitliği

Yücelten sözler “sözünün eri“,”erkek adam“,”adam gibi adam“,”çok delikanlı hatun“.. Kızını dövmeyen dizini döver, kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyecen.. Bir de ‘kadın mı bayan mı‘ sorunsalı var. Bayan diye bir şey yok. İki cinsiyet var biri kadın biri erkek.

Kadınlarla erkekler eşit midir?

Kadın erkek eşitliği diye bir şey gerçekten var mı? Araştırmalar göstermiştir ki beynin sol tarafı mantıksal düşünceyi, sağ tarafı da sezgisel düşünceyi sağlar. Kadınların sağ ve sol beyinleri arasındaki bağlantı çok daha fazladır.

Kadınlarla erkekler eşit midir? Erkeklerde ise bu bağlantılar Cerebellum (beyincik) da olur ki bu da motor kontrolü sağlayan bölgedir. Bu yüzden erkekler algı ve kordinasyonda daha iyilerdir böylece daha iyi sürücülerdir. Kadınlarda hem analitik hem de sezgisel proses geçerlidir.

erkeklerle kadınlar eşit midir

Çoğu psikolojik hastalıkta şizofren gibi, bipolar bozukluk gibi.. Kadınlar ve erkekler farklı şekilde tedavi edilirler. Bu da zaten beyinlerimizin farklı olduğunu ve farklı çalıştığını kanıtlıyor.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın