• 22 Eylül 2021 17:48
evde saç keratin bakımı destek hairnice keratin maske

Benim gibi kurumuş, incelmiş, parlaklığı gitmiş saçlarınız varsa yıpranmış saçlar için evde keratin bakımı yapabilirsiniz. Peki nasıl yapılır? Saç keratini nedir ve ne işe yarar? Bu yazımda kendi tecrübelerimi ve yorumlarımı sizinle paylaşacağım.

Saç keratini ürünleri onlarca hatta yüzlerce. Elbette farklı markaların, farklı fiyat aralıklarında pek çok seçeneği var. Fakat evde keratin bakımı için ben uygun fiyatlı bir şey istiyordum ve Destek Hairnice Saç Bakım Maskesi olarak geçen saç keratininden aldım.

Saç keratini nedir ne işe yarar?

Keratin, saçların kırılmasını, elektriklenmesini ve ısı gibi dış etkenlerden korunmasını sağlayan bir proteindir. Sağlıklı ve güçlü saçlar için saç keratini gereklidir. Keratin nedir dediğimizde sadece saç için konuşmak yetersiz kalır çünkü keratin saç, tırnak ve cilt için de gerekli olan bir protein yapısıdır.

Boyadan yıpranmış saçlar nasıl düzelir?

Yani bir kişinin saçları inceliyorsa, elektrikleniyorsa, cansızlaşıyorsa muhtemelen tırnakları da kolay kırılıyordur veya cilt kuruluğu da yaşıyordur.

saç keratini nedir ne işe yarar

Saç keratini ne işe yarar başka, hava kirliliği kimyasallar gibi dış etkenlere karşı saçları korur. Bu da uzun süreli sağlıklı saçlar demek.

Yıpranmış saçlar için evde keratin bakımı nasıl yapılır?

Nasıl uyguladığımı birazdan anlatacağım fakat kuaförde yaptırmanın zararlı olabileceğinden bahsettim, bence en iyisi evde kendin temiz ürünlerle yapmak. Ayrıca saça parlaklık veren maske veya saç uzatan maske de yapabilirsiniz.

Saçınızın ihtiyacı neyse ona göre çözüm uygularsanız daha çok verim alırsınız. Yıpranmış saçlar için evde keratin bakımı gayet iyi bir çözüm. Çünkü saçlar zaten yıpranmış, çok iyi bir kuaför olmadığı sürece şefkate ihtiyaç duyan saçlara daha da zarar verilebilir.

evde keratin bakımı nasıl yapılır

Ben böyle maske, boyama, bakım gibi şeyleri evde kendim yaptığımda çok daha rahat oluyorum. Genelde kuaföre gitmeyi seven biri değilim. Siz nasılsınız bilemiyorum tabii ki ama tercih size kalmış.

Yüz şekline göre bayan kısa saç modelleri

Keratin bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Hangi ürünü kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken en önemli şey içinde (formaldehyde) formaldehit olmaması. Çünkü bu madde saça kalıcı şekilde zarar verebiliyor. Yüksek ısıyla uygulanan keratin bakımı da saça zarar verebiliyor. Bu uygulamayı eğer kuaförde yaptıracaksanız, kullanılan keratinin formaldehit yerine glioksilik asit (glyoxylic acid) içerdiğine emin olun.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?

Bu grup saçı güçlendirmekten daha çok elektriklenmeyi önlemekte ve saça parlaklık katmakta etkili. Ve fakat çok daha güvenli.

hairnice keratin bakımı içindekiler içeriği

Bu anlattığım kuaförde yapılan bakım için geçerli veya kendiniz evde saç keratin bakımı yapmak istediğinizde alacağınız ürünün içeriğinde bunlara bakabilirsiniz. Ama evde yüksek ısı kullanmıyoruz zaten.

Saç için kahve maskesi

Saç sağlığı için yapılması gerekenler

Sadece farklı bir şampuanla sağlıklı saçlara kavuşabileceğinizi düşünmeyin. Saç sağlığı için yapılması gerekenler çok daha fazla. Her şeyden önce kadın sağlığı için beslenme önerileri yazısını okumak gerekiyor. Günde ortalama 2 litre su içmek gerekiyor.

Kan dolaşımı, kas ve kemik yapısını korumak için yine kadınlar için evde spor yazımı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca elbette şampuanınızı değiştirip, organik katkısız şampuanlar kullanmalısınız.

Keratin bakımı dökülmeyi önler mi? Evet önler çünkü saçın güçlenmesi için ihtiyaç duyduğu proteini destekler. Fakat saç dökülmesinin altında yatan sebep de mutlaka bulunmalı.

kırık kuru incelmiş yıpranmış saçlar için keratin bakımı

Keratin bakımı ne kadar sürede yapılmalı? Saçlarınızın hasarına göre haftada 1 de yapabilirsiniz, ayda 1 de. Benimkiler ince, yıpranmış ve kuru ben ayda 1 kez yapıyorum. Evde yapılabilecek saç maskelerinden de dönüşümlü olarak yapıyorum.

Evde keratin bakımı yapanlar arasına yeni katıldım. Destek bir Türk markası, fiyatları iyi ve içerikleri de doğal. Bu yüzden alışveriş yaparken sepetime bir tane de Destek Hairnice Saç Bakım Maskesi ekledim ki daha önce Tommy&Guy saç bakım maskesi kullananlar arasındaydım. Ama benim saçıma hitap etmedi, faydasını görmedim.

Destek Hairnice Keratin Saç Bakım Maskesi

Destek hairnice keratin saç maskesi kullananlardan biri olarak yorumlarıma şöyle başlamak isterim ki, eğer evde keratin maskesi yapmak istiyorsanız ve saçlarınız benimki gibiyse mutlaka deneyin.

Evde keratin maskesi nasıl yapılır? Saçlarımı organik şampuanla yıkıyorum. Duruluyorum. Banyodan çıkıyorum ve maskeden parmaklarımla alıp saç diplerimden başlayarak tüm saçıma yediriyorum.

Maske saçımda bekliyor. Bazen yarım saat bazen en fazla 1 saat bekletiyorum. Zaten saçta kuruyor. Yani jöle sürmüşsünüz gibi oluyor. Daha sonra başımı eğip sadece duruluyorum.

Destek hairnice keratin saç maskesi

Resimde gördüğünüz gibi 1 kutu bitmek üzere. Bolca sürdüğüm için ve ayda 2-3 kez yaptığım için bir kutu yaklaşık olarak 4-5 ay kadar gidiyor.

Formu hafif katı krema gibi. Saç diplerine masaj yaparak uyguluyorum. İki sefer yapıyorsam bir seferinde sıcak havlu ile sarıyorum kafamı ve öyle bekletiyorum. Çünkü keratin bakımında ısı da önemli.

Ben çok memnunum. Fiyatına zam yapmadıkları sürece de kullanmaya devam ederim. Saç için keratin önerileri isteyenlere tavsiye ederim.