11 Aralık 2023 21:34
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Nedenleri Tedavisi

Hem saç incelmesi, cansızlaşması hem de kadınlarda saç dökülmesi nedenleri neler? Nasıl önlenir ve tedavisi nedir? Kendi tecrübelerime dayanarak saç dökülmesine ne iyi gelir, uyguladığım ve sonuç aldığım şeyleri sizinle paylaşmak isterim.

Bundan yaklaşık 1 sene önce saçlarımı görseydiniz ağlardınız, gerçekten. Cansız, kuru, incelmiş, sönük ve çok fazla dökülmüş haldeydi. Özellikle tepeden dökülme vardı. Şimdi ise canlı, parlak. Yeni saçlarım nasıl çıktı? Bu süreçte denediğim, verim aldığım ve almadığım şeyleri size anlatacağım.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Öncelikle kadınlarda saç dökülmesi nedenleri diye baktığımızda burada çok önemli bazı noktalar var. Eğer saçlarınız dökülmeye başladıysa, incelmeye, cansızlaşmaya başladıysa, yeni saçlar çıkmıyorsa yapacağınız ilk şey vitamin, mineral ve hormon seviyenizi kontrol ettirmek.

Bunu yapmadan saçınıza istediğiniz ürünü kullanın kesinlikle işe yaramayacaktır veya çok kısa bir süre yarıyormuş gibi hissedersiniz sonra hemen yine eski haline döner.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir

Tam kan tahlili, d vitamini, iyot, B12 vitamini, mineraller ve hormonların test edilmesi gerekiyor. Bu, listenin en başında yer alıyor. Çünkü diyelim ki sizde kansızlık var, ki çoğu kadında oluyor bu durumda hiç bir ürün veya takviye işe yaramaz.

Ayak nasırı için doğal yöntem

Bunların dışında elbette dış etkenler de önemli. Mesela her hastalığın oluşmasında büyük etkisi olan stres ve hijyen eksikliği veya tam tersi saçını devamlı yıkamak da dikkat edilmesi gereken konular.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?

Bunun kısa bir süreç olduğunu düşünmeyin. Yazının başında da söylediğim gibi benim toparlanmam neredeyse 1 yılı buldu. Yaşam şeklinizde bazı değişiklikler yapmadan neredeyse imkansız diyebilirim. Çünkü ben de çok şey denedim.

Almadığım saç serumu, saç pudrası (topik gibi şeyler var ya boşlukları dolduran), şampuan, saç kremi, saç yağı kalmadı. Tabii hemen hemen her hafta kendi hazırladığım karışımlarla yaptığım evde yapılabilecek saç maskelerini de unutmayalım.

Siz bunlardan kaç tanesini yapıyorsunuz bilmiyorum am ben bayağı kafaya takmıştım ve cidden çok uğraşıyordum. Ta ki bu uğraşlarımın boşa olduğunu anlayana kadar. Çünkü bir tahlil yaptırdım, ileri derecede anemi çıktı. B12 düşük, d vitamini düşük hormonlar zaten birbirine girmiş. Bunlarla da kalmıyor. Hayatımda ciddi değişiklikler yaptım.

 • Karbonhidrat, işlenmiş gıdalar, şekerli gıdalardan uzak durmak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Gece uykusu uyumak
 • Detaylı kan tahlili yaptırmak
 • Hormonların, vitamin ve minerallerin düzenlenmesi
 • Günde ortalama 2-3 litre su içmek
 • Stresten uzak durmak veya stres yönetimi yapmak
 • Her gün değil 2-3 günde bir yıkanmak
 • Pozitif düşünmek
 • Maskeler, serumlar ile beslemek
 • Organik besleyici şampuan ve krem kullanmak

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir denildiğinde gördüğünüz gibi liste bu ve yukarıdan aşağıya doğru önemlilik derecesi azalıyor diyebilirim. İlk başta sağlıklı saçlar için beslenme önerileri geliyor.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi

Şöyle düşünün “anneannemin saçı benden çok” dediğiniz zamanlar oldu mu? Yada bunu diyenleri duydunuz mu? Ben diyordum. Neden? Çünkü onlar eski toprak yani organik beslenen, çalışan, gece uykusunu alan, günümüzdeki kadar çok strese maruz kalmayan insanlardı.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi

Ayrıca haftada 1, Pazar günleri yıkanıyorlardı. Beyaz kalıp sabun kullanıyorlardı. Hareketliydiler, bir hedefleri amaçları vardı. Bir bunlardan hangisini yapıyoruz? Elbette o zaman hava daha da temizdi, bu da ayrı bir faktör. Ama bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok, kişisel olarak bu konuda önlemler almak dışında.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi için yukarıdaki listeye çok önemsemenizi tavsiye ederim. Ardından evde keratin bakımı ve saç bakımı için doğal maskeler kullanabilirsiniz. Bana bir süre sonra çok faydası olmaya başlamıştı.

Güzellik de sağlıktan ve mutluluktan geliyor

Günümüz insanı kendi içinde de çok mutsuz. Çoğu şeyi kafaya takan, üzülen, stres yapan birinin sağlıklı olması da zor güzel olması da. Yani güzellik de sağlıktan ve mutluluktan geliyor.

Belki de hayatınızda cesurca bir adım adım, büyük değişiklikler yapmanın vakti gelmiştir. Saç dökülmesi de buna bahane olur. Çünkü benim için öyle oldu. Listedekileri uyguladığımda özellikle hayatıma büyük oranda sebzeleri, salataları soktuktan sonra cildim, saçım her şeyim güzelleşmeye başladı.

Umarım bu yazının size faydası olmuştur. Aynı sorunları yaşayan tanıdıklarınız varsa lütfen sayfayı paylaşmayı unutmayın. Çünkü insan bazen gereksiz yere hem zaman hem de para harcıyor ve bir çözüm bulamıyor.