Kabarık Saçlar İçin Doğal Çözüm – Yağlarla Evde Bakım

Kabarık saçlar için doğal çözüm evde bakım

Kuru ciltler gibi kabarık saçlar da özellikle kışın kadınları zor durumda bırakabiliyor. Bu yazımda kabarık saçlar için evde bakım nasıl yapılır ve bununla birlikte doğal çözümler nelerdir buna değineceğim.

Öncelikle elbette saçın kabarmaması için kesim modeli önemlidir. Kat kat bir saç çok daha fazla sorun çıkartabilir. Daha düz modeller tercih edilmeli. Ayrıca uzatmak da bir başka çözüm olabilir.

Doğal yağlar, temizlik ve nemlendirme dikkat edilmesi gereken önemli şeylerdendir. Kışın saç bakımı daha da özenle yapılmalı. Özellikle bitkisel ve soğuk sıkım yağları tercih etmeniz gerekir. Kabarık saçlar için yağlar hangileri olmalı şimdi ona bakalım.

Saçın kabarmaması için hangi yağ kullanılmalı?

Saçın kabarmaması için yağ kullanmak isteyenler bu yağları direkt olarak cilde sürmemeli, bir taşıyıcı yağ ile birlikte veya krem ya da losyon ile karıştırarak kullanmalıdır.

 • Nar çekirdeği yağı
 • Argan yağı
 • Biberiye yağı
 • Badem yağı

Nar çekirdeği yağı antioksidan ve emilimi güçlü bir yağdır. Kaybolan nemi tekrar sağlar ve kolajen üretimini destekler. Matlaşmış saçlar için özellikle çok etkilidir. Canlandırıcı, nemlendirici, parlatıcı etkisi vardır.

Saçın kabarmaması için hangi yağ kullanılmalı

Evde yapılabilecek saç maskeleri

Argan yağını saç bakımında çok duymuşsunuzdur, en meşhur olanlardan biridir. Saçların kabarmaması için ne yapılmalı denildiğinde de akla ilk gelen çözümlerden biridir çünkü E vitamini ve mineraller açısından zengindir ve antioksidandır. Sağlıklı hücre oluşumunu destekler.

Yağlarla evde bakım

Biberiye yağı özellikle kuru ve kepekli saçlar için çok kullanılır fakat saçın kabarmaması için maske yaparken de çoğu kişi bu yağı ekler çünkü derinin sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

Boyadan yıpranmış saça ne iyi gelir?

Kabarık saçlar için doğal çözüm denildiğinde elbette bu listeye badem yağını eklememek olmaz çünkü yüksek derecede E vitamini, magnezyum ve zengin omega yağları içerir. Böylece nem ve parlaklık verirken aynı zamanda da kabarmayı önleyen saç maskesi için vazgeçilmezdir.

saçın kabarmaması için maske

Kabarık saçlar için yapılması gerekenler – Kabarık saçlar için doğal çözüm

Öncelikle şampuandan bahsetmek gerek, tuzsuz ve olabildiğince organik bir seçim yapılmalı. Haftada 2 seferden fazla kullanılmamalı. Her duşta bir veya en fazla iki kere kullanılmalı. Duştan çıkarken 5-10 saniye kadar soğuk su uygulanmalı.

İsterseniz kabarık saçlar için yapılması gerekenler liste halinde yazayım, öyle daha net olur.

 • Organik şampuan kullanmak
 • Fazla şampuan kullanmamak
 • Duşu soğuk su ile bitirmek
 • Mikro fiber havlu kullanmak
 • İyon saç kurutma makinesi kullanmak
 • Düzenli saç serumu kullanmak
 • Saç maskesi uygulamak

Nemlendirici şampuan ve saç kremi seçmeye özen göstermelisiniz. Tarak seçimi de önemlidir, sık uçlu bir fırça yerine geniş aralıklara sahip bir fırça veya tarak kullanılmalı ama saç ıslakken değil. Bu iyonik saç fırçası olabilir.

iyonik saç fırçası

Yıpranmış saçlar için evde keratin bakımı

Kuruturken fazla ısıya maruz bırakmayın ve her gün yıkamayın. Beslenmenize de dikkat etmeli ve günde ortalama 2 litre su tüketmelisiniz. Sağlıklı saçlar için beslenme önerileri yazımı okuyabilirsiniz. Kabarık saçlar için doğal çözüm olarak bunları sayabilirim. Yağlarla evde bakım için de haftanın bir gününü mutlaka kendinize ayırın.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın