• 22 Eylül 2021 17:42
sağlıklı saçlar için beslenme gıdalar

Sağlıklı saçlar için ne yenmelidir beslenme önerileri. Hangi besinler saçı besler? Saç çıkaran besinler hangileri? Saçı güçlendiren gıdalar ve saçı besleyen besinler.

Gür, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmayı tabi ki herkes ister. Saçların sağlıklı olmasının yolu önemli derecede sağlıklı beslenmeden geçer.

Saçların neye ihtiyacı olduğunu bilmeli ve ona göre doğru besinlere daha çok yönlenmek gerekir. Çünkü bazı vitamin ve mineral eksiklikleri saçın kırılmasına ve dökülmesine neden olur.

Saç çıkaran besinler

Sağlıklı ve parlak görünen saçlar birçok kişi için fiziksel görüntünün tamamlayıcısıdır. Buna karşın erkenden saçlarınız dökülebilir, dayanıksız oldukları için kırılabilir vb. birçok sebeple saçlarınızın istediğiniz gibi olmaması canınızı sıkabilir. Bu aşamada ne yediğiniz, nasıl beslendiğiniz çok önemlidir.

Ünlülerin yüz şekilleri ve saç saç modelleri

Gün boyunca bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Saç çıkaran besinler arasında limon, havuç, ıspanak, kivi, badem ve avokado başta geliyor.

Saçta kepek ve mantar sorunu varsa sık tüketilmesi gerekilen sebze ıspanaktır.

Sağlıklı saçlar için beslenme önerilerinde domates

Saçların yenilenmeye mi ihtiyacı var? Domates içerdiği C vitamini sayesinde saçları yenilemeye yarar. Ayrıca kalojen üretimi sağlar. Saçlara maske şeklinde uygulanabilir.

Saçı besleyen besinler

sağlıklı saçlar için yenmesi gerekenler brokoli

Cansız saçlara sahip olanlar, onların ihtiyacı olan sebze brokolidir. İçerisinde saçları canlandırmaya yardımcı mineraller bulunur. Saçı besleyen besinler arasında yer alan brokoliyi salata şeklinde veya vegan brokoli çorbası olarak tüketmek uygundur.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi

Yumurta yenilerek günlük protein ihtiyacı karşılanabilir. Bu sayede saçlar daha güçlü olacak ve dökülmeyecektir.

Saçı güçlendiren gıdalar

saçı güçlendiren gıdalar

Saçların yenilenmesine faydalı olan bir diğer yiyecek ise zeytindir. Saçı güçlendiren gıdalar arasında önemli bir yeri vardır. Hem siyah hem de yeşil zeytin saçların yenilenmesinde oldukça etkilidir.

Yıpranmış saçlar için bezelye. Bezelye tüketildiğinde saçların yıpranması duracak ve tekrar canlanmaya başlayacaktır.