NLP Neuro-Linguistic Programming

nlp ne demek

NLP Nedir? NLP 1970 yılında Richard Bandler ve John Grinder tarafından oluşturulan iletişim, kişisel gelişim ve psikoterapiden oluşan yaklaşımdır. Buna göre nörolojik (sinirsel) süreç, sözel (dilbilimsel) süreç ve davranışsal süreç birbiriyle bağlantılıdır ve hayatta başarı sağlayabilmek için değiştirilebilirler.

Bandler ve Grinder’in mucidi olduğu NLP’ye göre başarılı biri rol model olarak örnek alınır ve o başarı herhangi bir kişi tarafından da elde edilebilir. Yani “O yapıyor, ben niye yapamayayım?” felsefesi.

NLP hangi hastalıkları tedavi edebilir?

NLP ile tüm fobiler, depresyon, kötü alışkanlıklar, psikosomatik bozukluklardan miyop, alerjiler, soğuk algınlığına kadar pek çok hastalık tedavi edilebilir.

NLP aynı zamanda bazı hipnoterapistler tarafından devlet ve iş dünyası çalışanları için seminerlerde kullanılmaktadır.

beyin neronları nlp

NLP der ki; nasıl biri olmak istiyorsan olabilirsin. Neyi başarmak istiyorsan başarabilirsin. Bu asla zor değil. Yapman gereken şey; bunu daha önce başarmış olan birini kendine örnek almak ve bu başarıyı zihninde, dilinde ve davranışlarında özümsemek.

NLP Neuro-Linguistic Programming nedir ve nasıl yapılır?

Mesela normalde depresif bir insansınız. Her şeyi dert ediyorsunuz, her şeyden mutsuz oluyorsunuz. Tam tersine çok neşeli, mutlu, hep olumlu düşünen birini kendinize örnek alabilirsiniz.

Onu gözlemleyip nerede nasıl davranıyor? Neye nasıl tepki veriyor? Nasıl konuşuyor? modelleyebilirsiniz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın