• 22 Eylül 2021 18:32

Tarih öncesi dönemlerde lazerli peeling ya da dermabrazyon olmadığı için 🙂 insanlar, bazı bitkileri derinin yaşlanmasına karşı tedavi edici olarak kullanmışlar. Günümüzde ise peeling uygulamalarıyla derinin en üst tabakası uzaklaştırılarak, ince kırışıklıklar ortadan kaldırılıyor.

Şu an için ne çok tercih edilen ve sonuç alınan peeling çeşitleri…

Yüzeysel Peeling

Yüzeysel peelingle ince kırışıklıklar yok edilirken, aynı zamanda gözün dış kısmındaki kaz ayakları ve kaşların arasındaki kırışıklıklar ortadan kaldırılamıyor. Derinin en üst tabakası bir kaç gün içinde dökülüyor ve 5-6 ay süresince ayda bir olmak üzere yüzeysel peeling uygulanması öneriliyor. Genel olarak bu işlem için glikolic asid, resorsinol ve salisilik asit gibi maddeler kullanılıyor..

Derin Peeling (Phenol Peeling)

peelin nedir

Derin peeling genellikle fenol (phenol) kimyasal maddesi kullanılarak yapılır. Soyma işleminden sonra kırışıklıklarda da büyük oranda düzelme görülür. Lazer ve dermabrazyondan daha iyi sonuç veriyor. Özellikle açık tenli kişilerde tercih ediliyor çünkü işlem sorasında açık renkte lekeler kalabiliyor.

Evde akne nasıl geçer?

Orta Dereceli Medium Peeling

Ciildin canlılık kazanması ve pürüzsüz bir görüntüye sahip olmasında oldukça etkili bir yöntem. Hem ince kırışıklıkları ortadan kaldırıyor hem de cilt lekelerini tedavi ediyor. Akne skarlarının ve derin kırışıklıkların tedavisinde etkili değil. Ciltte sıkılaşma da sağlayan medium peeling, ciltte leke de bırakmıyor ve işlem yarım saatte bitiyor.

Mikropeeling

Yüzdeki pürüzleri azaltıyor, cildi yumuşatıyor, gözenekleri küçültüyor ve lekeleri azaltıyor. Mikropeelingde de yüzeysel deri tabakası dökülür ama bu dökülme diğer peeling yöntemlerindeki kadar belirgin değildir.