Spor ve Kısırlık Riski

spor ve kısırlık riski neden olur

Kısırlık nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Kısırlığa neden olan sebepler nelerdir? Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık niye olur? Spor kısırlık yapar mı? Bu yazımızda spor ve kısırlık riski yanı sıra bu soruları da cevaplamaya çalışacağız.

Kısırlığa neden olan sebepler nelerdir?

Kadınlarda kısırlık neden olur? Kadınlarda kısırlığa neden olan yumurtlama bozuklukları tüplerin tıkalı olması, rahim ağzı ile ilgili problemler, alerjik nedenler gibi faktörlerin yanı sıra, zayıflamak uğruna yapılan aşırı spor ve yanlış diyetin de önemli bir sebep olduğu biliniyor.

Çünkü bu şekilde, aşırı hareketlerle bünyedeki yağ oranı azalmaya başlıyor, hamile kalma olasılığı azalıyor. Kısırlık her geçen gün daha da artıyor ve insanlar bilinçlendirilmezse, ilerki senelerde 2 katına kadar çıkma olasılığı var.

kısırlık neden olur tedavisi nedir

Spor ve kısırlık riski | Spor kısırlık yapar mı?

Kısırlık için aşırı spor ve diyetin yanında, şişmanlık da çok büyük bir rol oynamaktadır. Uzmanlar aşırı kilonun; kadının bünyesini altüst ettiği, ciddi hasarlar verdiğini belirtmiştir. Ayrıca hamileyken çok kilo almak sakıncalı bilgisinin yanlış olduğunu, hamile kadınların en az 8, en fazla 30 kilo alınmasının ideal olduğunu kaydetti.

Kısırlık nasıl anlaşılır? Kadınlarda ve erkeklerde belirtileri nelerdir?

Kısırlık nasıl anlaşılır? Kadınların adet dönemlerinin arası uzun veya kısadır. Mesela 35 günden fazla aralıklarla regl olan kadın veya 21 günden az aralıklarla regl olan kadın kısırlık şüphesi ile kontrole gitmelidir. Bu kişide adet düzensizliği neden olur mutlaka kontrol edilmelidir.

kısırlık nasıl anlaşılır

Erkeklerde kısırlık

Erkeklerde kısırlığa neden olan faktörler ise; spermi dışarıya taşıyan kanallardaki tıkanıklıklar, iltihabi hastalıklar, hormon bozuklukları, tedavi için kullanılan ilaçların sperm üretimini bozması da kısırlıkta önemli bir etkendir.

Kısırlık tedavisi

Kısırlığın tedavisinde, yumurtlamayı sağlamak için hormon uygulanır. Cerrahi müdahale ve tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri de tedavi süresi içinde uygulama şekli değişik gösterebilir.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın