Hamilelikte Kahve

Erkeklerin olduğu kadar, kadınların da yiyecek, içecek, alkol, sigara, kahve gibi bir takım vazgeçemedikleri alışkanları var.

Hamilelik döneminde, hem anneye hem bebeğe zararlı olduğundan özellikle sigara ve alkol alışkanlığı yasaklanır.

Kahve, ya güne başlarken ya da yoğun bir günün yorgunluğunu üzerimizden atmak istediğimizde, çoğumuzun ritüeli halindedir. Buna sebep olan da, kahvenin içerisinde bulunan kafeinin dopaminin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlamasıdır. Fakat hamilelik döneminde aşırı kahve tüketilirse, düşük yapma riski oldukça yükselmektedir. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin besleyici bir özelliği yoktur.

Kafein, sadece kahvede bulunmaz. Peki nelerde kafein var? Çikolata, kola, çay ve bazı meşrubatlarda da kafein bulunmaktadır. Farkında olmadan kahve de dahil, bir çok yiyecek ve içecekten de vücuda kafein girmektedir. Günde 5 ya da 6 fincandan fazla tüketilen kahve alımının, düşük yapma riski yarattığı bilinmektedir. Hamile bir bayanın aldığı kafein, bebeğe kan dolaşımı yoluyla geçmektedir.

Fazla tüketildiği takdirde bebeğin kalp atışlarını etkileyip, bebeğe zarar verebilir ve düşüğe neden olabilir.
Hamile olan bayanların tamamen kafeinden uzak durmasının gerekmediği gibi, aşırıya kaçmamak şartıyla tüketmeleri daha uygun görülür.

Hamilelikte kahve

Tüketilen kahve alımıyla, bazı hamile bayanlarda çarpıntı gibi şikayetler görülmese bile, bebeğin solunum hareketlerinin artmasına sebep olabilme olasılığı vardır. Kafein tüketimi; yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp ve karaciğer rahatsızlıkları, panik atak, uykusuzluk, çarpıntı gibi rahatsızlara yol açmaktadır.
Eğer bir sabah kahvesi ya da gün içinde tükettiğiniz kahve içiminden tamamen vazgeçemiyorsanız, kafeinsiz kahveleri tercih etmeniz önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*