Hangi Diş Macunu Daha İyi? Hem Sağlıklı Hem Doğal Olsun

hangi diş macunu daha iyi sağlıklı organik doğal

Her yıl onlarca diş macunu çıkıyor neyse ki artık her şeyin daha organik sağlıklı ve doğal olanı yapılıyor. Hangi diş macunu daha iyi? Hangisini kullanmalıyım? diye sorduğumda karşıma bir kaç güzel marka çıkıyor.

Diş macunu alırken baktığım şeyler şunlar : dişleri beyazlatan diş macunu olsun, organik sağlıklı diş macunu olsun ve bir de naneli olmasın. Çünkü ben naneyi sevmiyorum.

İlk başta Splat markasıyla başladım. İndirimde, özellikle Gratis’te çok uygun fiyata alabildim. Splat diş macunu içerik olarak temiz bir marka. Memnun da kaldım. Ara sıra yine alıyorum.

Daha sonra LR markasını keşfettim. Biliyorsunuz aloe vera hem antibakteriyel hem de beyazlatma özelliğine sahip. Bu yüzden %43 aloe vera içeriğine sahip diş macununa geçtim. Arada Organicadent diş macunu da kullandım.

Diş lekesi neden olur? Nasıl çıkar?

Diş lekesi neden olur diye sorduğumuzda karşımıza çıkan en önemli faktörün şeker olduğunu görüyoruz. Çay, kahve ve sigaranın da elbette etkisi var. Fakat diş çürümesi, ağız kokusu ve diş lekesi pek çok zararı olan şekerle çok kolay oluşuyor.

Şeker denilen şey hem sofralarımızdaki o beyaz şeker hem de meyve. Gerçi meyve beyaz şekerin yanında daha masum kalıyor ama yine de ekstra bilgi olarak yazmak istedim.

lr doğal organik diş macunu aloe vera macun micro silver

Yani şeker, hamur işi yerine antioksidanlı yiyecekler tüketmek gerekiyor. Sırf dişlere değil, her şeye faydaları var.

Diş lekesi nasıl çıkar? Özellikle aloe vera içerikli diş macunları, diş beyazlatma amacıyla hazırlanan diş macunları, günde iki kez özellikle yatmadan önce dişleri mutlaka fırçalamak ve şeker tüketimini sınırlamak ile.

Ve tabii ki dişlerinizde tartar ve çok leke varsa, diş hekimine gidip dişlerinizi temizletmenizi kesinlikle öneririm. Diş temizlettim sızlıyor diyenler oluyor, iyi bir diş hekimi bu sızlamaya pek neden olmaz. Ama yine de diş temizlettikten sonra o gün için biraz hassaslık oluşabilir. Çok sıcak veya özellikle çok soğuk şeyler yiyip içmemek gerekiyor.

Ayrıca kömürlü diş macunları da diş beyazlatma konusunda iyi bir etkiye sahip. Ben Agarta kömürlü diş macunu da kullanıyorum ara sıra.

Hangi diş macunu doğal ve daha sağlıklı?

Organicadent, LR, Splat, Alterra ve Apifarm markaları organik, doğal, sağlıklı diş macunu olarak tercih edebileceğiniz macunlar. Ayrıca Eyüp Sabri Tuncer, Logodent veya Weleda da var. Ben bir ara Logona diş macunu da kullanmıştım. Ondan da memnun kalmıştım fakat kıvam olarak LR daha çok hoşuma gidiyor.

Yani şu anda bu saydığım markaları kullanmış biri olarak Splat diş macunu ve LR diş macunu benim en beğendiklerim oldu. Tabii ki tercih sizin.

lr diş macunu içeriği gümüş diş macunu içindekiler

Resimde LR aloe vera diş macunu içeriği ve LR Micro Silver diş macunu içeriği var. Üstteki aloe vera olan alttaki gümüş diş macunu.

Diş macunu nasıl yapılır?

Evde diş macunu nasıl yapılır? Malzemeler şöyle :

  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 3 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 3 damla nane yağı veya limon yağı
  • 3 damla çay ağacı yağı

Tüm malzemeleri haftalık olarak hazırlamanız en iyisi fakat sıkı kapağı olan bir tüpün içine koyarak aylık da hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu yağlar uçucu yağlar oldukları için, havayla her temaslarında etkilerini kaybedebilirler.

en iyi diş macunu diş temizleme diş beyazlatma

Diş macunu nasıl yapılır dediğimizde karbonatı baz olarak alıp, içine hindistan cevizi yağı veya çay ağacı yağı gibi antibakteriyel ve leke çıkarıcı bir yağ ekleyip geri kalanını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben nane sevmediğim için limon yağı, vanilya yağı hatta bazen lavanta yağı ile de yapıyorum.

Diş sağlığı çok önemli. Diş estetiği de diş sağlığına bağlı aslında. Onlara ne kadar iyi bakarsak, o kadar temiz, beyaz ve sağlam kalırlar.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

1 yorum

Bir yanıt yazın