• 22 Eylül 2021 18:33
bitkisel yağların faydaları

Doğal yağlar hem hastalıkların tedavisinde hem de kozmetik güzellik bakım alanında kullanılır. Peki hangi yağ neye iyi gelir? Doğal yağların faydaları ve kullanım alanlarına birlikte bakalım.

Acı elma yağı ne işe yarar faydaları nelerdir?

Adaçayı yağı olarak da geçen acı elma yağı (oleum salvia) gaz sökücü, ter kesici ve idrar attırıcı etkilere sahiptir. Yaraları iyileştiren bir yağdır. Antiseptik olarak kullanılır. Bebeklerde gaz sorununa doğal çözümdür. Ayrıca bronşite iyi gelen ve kadınlarda adet düzensizliği için çözüm olan bir doğal yağdır.

Anason yağı ne işe yarar?

Midede hazımsızlık, şişkinlik gaz gibi sorunlarınız varsa anason yağı çok iyi bir doğal gaz söktürücüdür. İştah açar, anne sütünü arttırır, selülit tedavisinde kullanılır ve uykusuzluk sorunu nasıl geçer sorusunun cevabıdır. Ayak topuğuna seyreltilerek sürülmesi önerilir, özellikle bebeklerde.

ardıç yağı

Ardıç yağı neye iyi gelir faydaları neler?

Doğal idrar sökücü, iştah açıcı ve mide ağrısı gidericidir. Ardıç yağı boğazda oluşan iltihap için de kullanılır. Saç dökülmesi için doğal yağ arıyorsanız ardıç yağı sizin için iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, romatizma ve kramplarda da kullanılır. Selülitten kurtulmanın doğal yolu ardıç çayıdır.

Biberiye yağı ne işe yarar faydaları neler?

İdrar söktürücü yağlar arasında önemli bir yeri olan biberiye yağı (oleum rosmarinus) ayrıca gaz gidericidir. Kan dolaşımını arttırır, bronşite sinüzite iyi gelen şeyler listesinde birinci sırada yer alır. Sarılık ve karaciğer enzimlerini düzenlemede de biberiye yağı kullanılır.

Cilde En İyi Gelen Vitaminler

Uykusuzluğa iyi gelen sinir sistemini düzenleyen biberiye yağı yağ çözücüdür. Kepek için kesin çözüm biberiye yağından geçer. Ayrıca saç dökülmesini de durdurur ve kolesterolü düzenler.

Hangi doğal yağlar neye iyi gelir? Bitkisel yağların faydaları

Aslında her şeyin çözümü bitkilerde ve doğada. Bitkisel yağların faydaları birbirinden güzel ve etkili. Hemen hemen her hastalığın tedavisi de bitkilerde ama bizler bunun ne kadar farkındayız.

Tüm bitkilerin faydalarını bilmek ve yazmak isterdim fakat böyle zaman zaman bölerek yazmaya çalışıyorum. Bu yazım da da hangi doğal yağlar neye iyi gelir hiç değilse bir kaç bitkiyi eklemek istedim.

Doğal taşların faydaları isimli yazım da ilginizi çekebilir.

Bergamut esansı neye iyi gelir?

Bağırsak sisteminin güçlenmesine birebir olan bergamut yağı, stres ve yorgunluk gidericidir. Doğal egzama tedavisinde kullanılır. İyi bir safra söktürücüdür.

ardıç yağının özelliği

Çam terebentin yağı faydaları nedir?

Saç dökülmesi için kesin çözüm çam terebentin yağı (oleum terebendinae) kullanmaktır. Saçı besler ve güçlendirir. Ayrıca kepek nasıl geçer sorusunun cevabıdır. Saç diplerinde mikrooganizmaların oluşmasını engeller ve böylelikle sağlıklı bir saç derisi oluşmasına yardımcı olur.

Doğal yöntemlerle saç bakımı isimli yazım ilginizi çekebilir.

Defne yağı nedir faydası nelerdir?

Bademcik iltihabında gargara yapılarak kullanılan defne yaprağı, soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara çok iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahip olan defne yağı saç ve kafa derisi tedavilerinde de kullanılır. Saçın hızlı uzaması için defne yağı kullanabilirsiniz. Defne yaprağı yemeklere, özellikle balığa tat verdiği gibi aynı zamanda gaz söktürücü, kas gevşetici ve şeker dengeleyicidir.

Gül yağı neye yarar faydaları neler?

Gül yağı cilt bakımının vazgeçilmezlerindendir. Cilde canlılık verir ve cildi gerginleştirir. Alerjik ciltlere, egzamalı ciltlere ve açık yaralara çok iyi gelir. Ciltteki lekeler nasıl geçer sorusunun doğal çözüm kaynağıdır.