• 21 Eylül 2021 09:14
Jelatin maskesi nedir ne işe yarar nasıl yapılır faydaları tarifi

Jelatin maskesi nedir? Cildi yumuşatan, gençleştiren, cilt bakımı için karışımlar hazırlarken kullanabileceğiniz 10 tarif vereceğim. Nasıl yapılır? Faydaları ve tarifi paylaşayım.

Jelatin maskesi ne işe yarar? Faydaları neler denildiğinde listenin başında kolajen desteği geliyor. Pek çok losyon, krem ve yaşlanma karşıtı üründe kullanılıyor.

Suda collagen toz yorumlar

Ayrıca cilt maskesi yaparken kullandığınız diğer malzemelerle akışkan ve yapışkan bir form alarak gözeneklere çok daha iyi temas ediyor.

Tam bir peel-off gibi çalışıyor. Yani aynı zamanda hem cildinize bir şeyler vermiş oluyorsunuz hem de ondan istemediğiniz şeyleri almış oluyorsunuz. Tıkanıklıklar, kir, yağ, siyah noktalar, toksin, ölü hücreler gibi.

Böylece cilt çok daha temiz, sağlıklı ve pürüzsüz oluyor. Ayrıca yumuşak ve nemli de. Herhangi bir tahriş olmaması için gece uygulamanızı tavsiye ederim. Kızarıklık olursa, kısa zamanda geçecektir.

Jelatin maskesi nasıl yapılır evde hazırlanabilecek 10 tarif vereceğim şimdi size. Renksiz ve sade jelatin kullanmanız gerekir. Nerede satılır? Tüm marketlerde de var.

Lekeler için evde doğal aydınlatıcı maske tarifi

Pırıl pırıl bir cilt için 5 jelatin maskesi tarifi

Jelatin maskesi kullananlar özellikle ciltlerindeki yumuşaklık ve temizlenmişlik hissinden çok bahseder. Bir karışımın içine eklediğinizde direkt gençleştirme etkisi yapıyor.

Şimdi pırıl pırıl bir cilt için 5 jelatin maskesi tarifi vereceğim size. İstediğinizi her hafta 1 kez düzenli yapın. Tarifleri değiştirerek uygularsanız daha iyi.

Ballı jelatin maskesi tarifi

Ballı jelatin maskesi
 • 1 paket renksiz, aromasız sade jelatin
 • 2 yemek kaşığı yağlı süt
 • 1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı jelatini mikrodalgaya koymak üzere kaba dökün. 2 yemek kaşığı sütü ekleyin. Kıvam alana kadar iyice karıştırın. 15 saniye mikrodalgada ısıtın.

Çıkardıktan sonra parmak sokulacak kadar bir sıcaklığa düşmesini bekleyin, balı ekleyin ve iyice karıştırın. Parmaklarınızla veya bir fırçayla temizlenmiş cildinize yedirin.

Göz, kirpik, kaş gibi bölgelere değdirmeyin çünkü demin de dediğim gibi peel-off gibi bir yapısı oluyor. 15 dakika bekleyin ve çeneden yukarıya doğru soymaya başlayın.

Ballı jelatin maskesi cildinizi soğuk suyla yıkadıktan sonra kendinizi sanki 10 yaş gençleşmişsiniz gibi hissettirecek.

Retinol ne işe yarar?

Jelatin kahve maskesi tarifi

Jelatin kahve maskesi
 • 2 yemek kaşığı kahve
 • 2 yemek kaşığı jelatin
 • 1 çay kaşığı bal

Jelatin kahve maskesi tarifi tıpkı yukarıda anlattığım ballı maske gibi hazırlanır. 30 dakika ile en fazla 2 saat kadar bekletildikten sonra soyulur ve soğuk suyla yıkanır. Şimdi faydalarına bakalım.

Hücreleri canlandırır, cilt hasarlarını önler tıpkı UV ışınlarından koruduğu gibi, kırışıklıkları azaltır, lekeleri azaltır, zararlı bakterileri temizler bu yüzden akne için de kullanılır.

Garnier taze karışım hyaluronik asit kağıt yüz maskesi

Jelatinle siyah nokta maskesi tarifi

Jelatinle siyah nokta maskesi tarifi
 • 1 yemek kaşığı jelatin
 • 1 yemek kaşığı maden suyu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Maden suyu alkali olduğu için cildin pH dengesini düzenler. Bakteri ve iltihap giderici özelliğiyle onarıcı etkisi vardır. Bu yüzden jelatinle siyah nokta maskesi yaptığımızda cilt aynı zamanda yenilenir.

Daha önce evde soyulabilir yeşil çay maskesi tarifi vermiştim cilt sorununuza göre onu da uygulayabilirsiniz.

Kırışıklık için jelatin maskesi tarifi

Kırışıklık için jelatin maskesi tarifi
 • 1 yemek kaşığı jelatin
 • 1 yumurta akı

Daha önce cilde en iyi gelen vitaminler yazımda da bahsetmiştim, düzenli olarak kırışıklık için jelatin maskesi yaptığınızda ve o yazıdaki vitaminler kullandığınızda nasıl gençleştiğinize şaşıracaksınız.

Sivilce için jelatin maskesi tarifi

Sivilce akne için jelatin maskesi tarifi
 • 1 yemek kaşığı jelatin
 • 2 yemek kaşığı taze aloe vera suyu
 • 1 yemek kaşığı demlenmiş yeşil çay suyu

Akne ve sivilce için jelatin maskesi yaptığınızda, yeşil çayın içindeki polifenoller cildi sakinleştirecek, aloe vera da onaracak.

Eğer kuru ciltler için peeling maske istiyorsanız o zaman tarifi muz ve gliserin ile hazırlayabilirsiniz. Muzu iyice ezip püre haline getirdiğinize emin olun.

Burada yer alan 5 hatta 6 adet jelatin maskesi tarifi, uygulama başladıktan sonra değişimi anında hissedeceksiniz.

Gençleştiren cilt bakımı

Zamana karşı almamız gereken bazı önlemler var. Tüm organlarımız gibi cildimiz de zamanla hasar görüyor ve değişiyor. Gençleştiren cilt bakımı üzerine odaklanmak ve buna uygun tarifler hazırlamak önemli.

Bu tarifleri düzenli olarak kullanmak bize ekonomik çözümler sağlayacak. Çünkü hepimiz estetik ameliyat yaptıracak güce sahip değiliz.

Önlemimizi daha genç yaşlarda alırsak, ileride aynaya baktığımızda kendimizi çok daha mutlu hissederiz.