Enerji İçeceklerinin Yan Etkileri

Enerji içecekleri, kafein vb. uyarıcı maddeler içeren içeceklerdir ve kimyasal niteliktedir. Enerji içeceklerinin yan etkisi var mıdır? Evet vardır. Bu yazıda, bunlardan bahsedeceğim.

Özellikle gençler daha sık içerler. Kadınlar için de zararlı niteliktedir. Hamile bayanların kesinlikle uzak durması gerekir.

Ders çalışırken veya yoğun iş temposunda uzun süre uyanık kalmayı sağlar. Bunu devamlı hale getirmek ise sizi enerji içeceğine bağımlılık yapabilir ve bu da vücut için son derece zararlıdır.

Enerji içeceğinin bir çok yan etkisi bulunur. Bunlardan bazıları:

Günlük yaşamımızda içtiğimiz çay ile kahveyle ihtiyacımız olan kafeini fazlasıyla karşılarız. Bunlara ek olarak enerji içeceği de içilirse vücuttan daha fazla su kaybına sebep olur ve hayati tehlikeyi de beraberinde getirir.

enerji içeceği

Bol miktarda kafein içerdiği için vücutta aşırı sıvı kaybını tetikler. Aşırı sıvı kaybı ise yorgunluk ve halsizlik hissi verir.

Hamile bayanların, çocuk emziren annelerin, yaşlıların, çocukların, şeker hastalarının, kalp hastalarının enerji içeceği içmeleri sakıncalıdır.

Enerji içecekleri bilinçsiz tüketildiğinde ölüme dahi sebep olabilmektedir. Bu nedenle enerji içeceği içecekseniz bir daha düşünün ya da çevrenizde böyle birileri varsa onları uyarabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*