• 22 Eylül 2021 17:32
Kadınların Hayatını Kolaylaştıracak Pratik Fikirler

Kadın ve pratik bilgiler denildiğinde akla neden hemen mutfak ve temizlik geliyor? Kadına biçilmiş bu görevler artık 20. yy.’ın ortalarına doğru tüm dünyada değişiyor. Erkeğe sadece işe gidip gelme görevi verilirken, geriye kalan her şeyin kadına yüklenmesi adil mi?

Sağlıklı bir kadının çözemeyeceği hiçbir şey yoktur. Erkeklerin belki analitik yeteneği ve kas gücü daha fazla olabilir fakat binlerce örneği olduğu gibi kadınlardan da gayet başarılı bir şekilde bankacı, mühendis, müteahhit, doktor olanlar var.

Neden böyle bir giriş yaptım? Çünkü eğer kadınların hayatını kolaylaştıracak pratik fikirler denilince aklımıza şurayı şöyle temizlemek, ütüyü böyle yapmak, yemeği şu şekilde pişirmek gibi şeyler geliyorsa kadın olmanın tam olarak bu anlama gelmediğini fark edelim diye.

Bu yazıda bir kadının kendi sağlığı ve varlığı için hayatını kolaylaştırabilecek pratik fikirlerden bahsetmek istiyorum. Her kadının evlenmek zorunda olmadığını, çocuk yapmak zorunda olmadığını da bir kez daha, gerekirse bin kez daha da tekrar edelim.

Sağlıklı kadın ne demek? Kadın sağlığı için fikirler

Sağlıklı kadın denilince akla gelen doğurganlık fikrinden artık bıktık. Sağlıklı kadın çalışan, mutlu, huzurlu, kendine değer veren, kendini seven kadın demektir. Doğurganlık özelliği olduğu için illa bunu kullanması gerekmez.

Kadın sağlığı için pratik fikirler

Her ay regl olan, ki bu arada sağlıklı bir kadının adeti kaç gün sürer bilmek istiyorsak ortalama 3 ile 6 gündür, bu süreçte ağrılar çeken (çoğunlukta var), psikolojik inişler çıkışlar yaşayan bir varlığın üzerine bocalanan onlarca görev ile de ayrıca boğuşmasını beklemek ne kadar insani?

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?

Kadın sağlığı için pratik fikirler listesinin başında güne mutlu başlamak geliyor. Bu her şeyden önemli. Müzik eşliğinde kahvaltı hazırlamak, dişlerini fırçalamak, meditasyon ve yoga yapmak da bu listeye eklenebileceklerden. Bakalım listede başka neler var.

 • Güne mutlu başlamak
 • Ortalama 2-3 litre su içmek
 • Sağlıklı bir kiloda kalmak
 • Egzersiz yapmak
 • Sağlıklı beslenmek
 • Gerekirse takviyeler (supplement) kullanmak
 • Sosyal aktivitelere katılmak
 • Hayır demeyi bilmek
 • Kendine özel günler ve alanlar oluşturmak
 • Genel check-up ları ihmal etmemek
 • Sağlıklı bir uykuya sahip olmak
 • Mesleğinde başarılı olmak

Şimdi maddelerden bazılarını biraz daha açalım. Mesela sağlıklı bir kiloda kalmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek üçlüsü olmazsa olmazlardan. Kadın sağlıklı olduğu sürece her şeyin üstesinden gelebilir diye yazımın başında belirtmiştim.

Zaten hayatına egzersiz ve sebze ağırlıklı beslenmeyi sokan bir birinin kilo alması zordur. Hele bir de mesleğinde aktifse, sosyal bir hayatı varsa. Gördüğünüz gibi hepsi birbirini olumlu yönde etkiliyor. Kadınlar için beslenme böyle önemli bir yerde.

Kadınlar için beslenme

Bir de bunun tersine bakalım. Yani görmeye alışkın olduğumuz kadın modeline. Ne yapıyor o kadın? Zar zor, istemeye istemeye uyanıyor, kahvaltıyı hazırlıyor çünkü günün ilk görevi o. Evet, görevler listesi var bu kadının. Mutlu bir hayatı yok.

İlk görev tamam. Sonra kocanın gömleğini ütülüyor, çocuğu yediriyor, onları işe ve okula gönderiyor. Bu görevler de tamam. Şimdiden yoruldu zaten ama olmaz, yorulmak yok! Daha onu bekleyen bir sürü görev daha var. Temizlik, bulaşık, ütüler, yemek yapmak, belki arada komşu ziyareti ve orada yenilecek olan kısırlar, poğaçalar.

Peki bu kadının en mutlu zamanı ne zaman? Akşam bitik bir şekilde televizyon karşısına oturup izlediği dram dolu 2 saatlik diziler. Aynı maraton ertesi gün tekrar devam…

Kadınların artık kendilerinin farkına varma zamanı gelmedi mi?

Mutsuz evliliklerle, tekdüze devam edip akıp giden bir hayat içinde bu kadınların hiç mi hayalleri yoktu, hiç mi kendi başlarına çekip bir tatile gitme isteği yoktu? Kaç kadına bugün bir ev, bir meslek ve bankasına yaklaşık 100-200 bin TL kadar para koysanız şu anda yaşadığı bu otomatik hayatı bırakıp gider? Ve hiç kimsenin onu yadırgamayacağını da söylesek?

Bence buna hayır diyecek bir tane bile kadın çıkmaz. Toplumsal öğretilerle o kadar isimsizleştiriliyor ki kadın. Birileri ne der diye, ayıp olur diye, çünkü böyle öğretildi diye istemediği hayatlar yaşayan kadınların artık kendilerinin farkına varma zamanı gelmedi mi? Bence geldi.

Kadının adı yok feminist yazılar

Evet işsizlik ülkemizde büyük bir sorun fakat diğer yandan sosyal medyanın da mesleki anlamda kadınlara açtığı pek çok kapı oluyor. Örneğin kadınlar ellerinden ne geliyorsa yapıp, internetten satabiliyorlar artık. Hayatını 40 yaşından, 50 yaşından sonra bir anda değiştiren pek çok kadının hikayesini duymuşsunuzdur.

Çünkü ailesi ve toplum tarafından verilen evlenmek, çocuk doğurmak ve evinin kadını olmak görevini istemeyerek tamamladıktan sonra yavaş yavaş kendini tanımaya başlıyor. Ne istediğini anlamaya başlıyor. Aslında kim olduğunu fark etmeye başlıyor.

Ve eline ekonomik bir güç geçtiğinde, zihinsel ve içsel olarak pekiştiğinde boşanıyor ve kendine bu sefer gerçekten istediği hayatı kuruyor. Bunu yapmak bu kadar uzun sürmeli mi?

Kadının erkeğe hayır demesi | Kadın nasıl güçlü olur?

Neredeyse imkansız bir şey öyle değil mi kadının erkeğe hayır demesi. Neden peki? Çünkü ataerkil bir toplum içinde kadına öğretilen bu. “Başım arıyor” yalanını uydurmak zorunda kalan kadın sadece karikatürlerde komiktir. Oysa o kadın her gece aşkla tutkuyla bağlı olmadığı kişi tarafından zorlanıyormuş gibi hissediyor.

Ne kadar çok şeye hayır diyemiyor kadın bir düşünün. Kendi hayatınızdan düşünün. Peki bunun sebebi nedir? Ekonomik güç, sağlık ve kendine inanç.

Kadının erkeğe hayır demesi

Hayır demeyi bilmek, kendine özel günler ve alanlar oluşturmak, sağlıklı bir uykuya sahip olmak, mesleğinde başarılı olmak kadının en doğal ve fakat elinden alınan haklarındandır.

Bunların elimizden alınmasına izin vermemeliyiz. Alanlara karşı kendimizi güçlendirmeliyiz. Hem psikolojik olarak hem de biyolojik olarak. İşin biyolojik kısmında her yıl bir kadın doktoruna kontrole gitmek önemli bir yere sahip.

Kadınlar için önemli vitaminler de var elbette. Özellikle iki tanesi çok önemli. Bunlardan biri çinko diğeri magnezyum. Saç dökülmesi veya akne gibi sorunların oluşmamasını sağlıyorlar. Ayrıca uykunun düzenlenmesi, kemik sağlığı, regl ağrılarının hafiflemesi, migren ve anksiyete gibi semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı oluyorlar.

Güçlü kadınların özellikleri

Tüm kadınlar güçlüdür, bütün kadınların içinde bu güç vardır ama ne yazık ki bastırılmıştır. Güçlü kadınların özellikleri kendini sevmek, kendine saygı duymak, hayatta yapmak istediği şeyi yapabilmek, ekonomik güce sahip olmak, sağlıklı olmak.

Bunlara sahip olan kadınlar dünyanın en güçlü kadınlarıdır. Ve bunlardan biri olmak için 20 yıl mutsuz ve huzursuz bir şekilde hayatımızı çöpe atarak geçirmek zorunda değiliz.

Güçlü kadınların özellikleri

Yazımı bitirmeden önce tekrar son kez vurgulamak istiyorum. Kadının görevi evlenmek, çocuk doğurmak, temizlik ve yemek yapmak değildir. Kadının görevi kendi varlığını en iyi şekilde yaşayabilmektir. Feminist yazılar tarihine geçecek bir yazı oldu 🙂 ama çoğu kişinin bana hak vereceğine eminim.

Çünkü kadınların mutsuz olmasına, bir ömür böyle yaşamasına, okuduğumuz iğrenç haberlere dayanabilmek bir kadın olarak benim zoruma gidiyor. Umarım sizin de gidiyordur. Lütfen yazıyı paylaşın.