Tırnak Bakımı Yapmak

tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnak bakımı da, vücudun diğer bölümlerine yapılan bakım kadar önemlidir. Bakımlı tırnaklar sizi hem daha çekici gösterir, hem de tırnak problemlerini önler, tırnak ve parmak sağlığını korur.

tırnak bakımı

Eğer kırılan, incelen bir türlü uzamayan tırnaklarınız varsa biotin takviyesi kullanmanız gerekebilir. Bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmıştım okuyabilirsiniz.

Evde kolay tırnak bakımı

Tırnak bakımı yapmak aslında hiç de zor değil. Aşağıda listelenen tırnak bakımı önerilerini okuyarak siz de evde kolay tırnak bakımı yapabilirsiniz.

Tırnak yemek : Tırnak yemek hem tırnaklarınızın görünümünü bozar hem de bakteriyel enfeksiyonlara sebep olur. Ayrıca tırnaklarda batık oluşmasını kolaylaştırır. Tırnaklarınızı her zaman tırnak makasıyla kesin veya kısaltın. Tırnak yeme hastalığınız bir türlü geçmiyorsa, tırnak uçlarınıza acı tadı olan bir şeyler ya da sürekli oje sürün.

Temiz ve kuru tırnaklar : Tırnaklarınızın hem üstünü hem de içlerini yıkayarak temizleyin. Bir kabın içine sıcak, sabunlu su koyun ve tırnaklarınızı onun içinde fırçalayın. Bu işlem tırnakların içinde bakteri, mantar veya diğer organizmaların büyümesini engeller.

Daha sonra tırnaklarınızı iyice kurutun. Havluyla ve gerekirse içleri için de biraz saç kurutma makinesiyle. Unutmayın ki bakteriler nemli alanları çok severler.

tırnakla ilgili hastalıklar

Tırnak törpülemek : Tırnaklarınızı düzenli olarak törpüleyin ve keskin bir manikür aletiyle düzeltin. Keskin olmayan veya körleşmiş bir şeyle tırnaklarınızı düzeltmeye kalkışmayın yoksa zarar verirsiniz.

Şeytan tırnağı nasıl kesilir? : Şeytan tırnağını asla çekerek kopartmayın. Yoksa bulunduğu bölgeye zarar verir, orası kanar ve tahriş olur. Mikrop kapıp çok daha kötü bir duruma gelir. Şeytan tırnağını olabildiğince kökünden keserseniz öyle geçer ve bir daha çıkma riski azalır.

Byphasse oje çıkarıcı aseton kullananlar

Eldiven giyinmek : Temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken mutlaka eldiven giyinin. Çünkü deterjan ellerinize ve tırnaklarınıza zarar verebilir.

Tırnakları kremlemek : Özellikle sürekli olarak oje kullanıyorsanız, tırnaklarınızı mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Tırnak kuruluğunu gidermek için bu gerekli. Kolay kırılan tırnaklardaki en büyük sorun bu kuruluktur. El losyonunu hem elinize, hem tırnaklarınıza hem de tırnaketine sürün. Özellikle zeytinyağı veya zeytinyağlı kremler kullanabilirsiniz.

tırnak bakımı yaptırmak

Sağlıklı beslenmek : Yediklerimiz, vücudumuzdaki tüm noktaları etkiliyor. Tırnaklarımızı bile! Yiyip içtiğimiz şeylerdeki kalsiyum ve çinko tırnaklardaki lekelenmeleri engeller. Aynı zamanda kırılmalarını ve solgun renkte olmalarını önler. Tırnak sağlığınız için balık yağı veya biyotin kapsülleri de kullanabilirsiniz. Böylece el ve ayak tırnaklarınız daha güçlü ve daha sağlıklı olurlar.

Visited 1 times, 1 visit(s) today