• 21 Eylül 2021 08:41
Burun yağlanması gözenekler siyah noktalar nedenleri doğal çözüm

Burun yağlanması çoğu kişinin yaşadığı ve çok rahatsız olduğu bir durum. Sürekli burnum yağlanıyor ve siyah noktalar çıkıyor, hatta burnumdaki gözenekler büyük ve açılıyor diyorsanız, bu yazı sizin için.

Burun yağlanması nedenleri arasında en bilineni, o bölgedeki sebum üretiminin fazla olmasıdır. Bu aslında cildin korunmak için ürettiği doğal bir yağdır.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, bu durumda gözeneklerinizin de açık olması doğal bir sonuç olur. Ancak bu nasıl geçer? Ne yapmak gerekir derseniz elbette çözümleri de var.

Burun yağlanması nedenleri

Bazı kişilerde çok daha fazla burun yağlanması olur, bu kişilerde gözenekler daha açık olabilir ve bu bölgede siyah noktalar da artabilir. Şimdi bunun nedenleri neler bakalım.

  • Akne
  • Ölü hücrelerin birikmesi
  • Güneşe maruz kalma
  • Hormonal değişimler
  • Alkol kahve tüketimi
  • Sıcaklık
  • Yanlış beslenme
  • Yüksek stres
  • Yanlış cilt bakımı

Bu sebepleri göz önünde bulundurarak, kendi yaşamınızda hangisi veya hangileri yer alıyor daha kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak makyajla uyumanın zararlarından daha önce bahsetmiştim. Bu konuya da dikkat etmek gerekiyor.

Şimdi burun bölgesindeki yağlanma ve siyah noktalar nasıl geçer ve açık gözenekler nasıl kapanır bunlara bakalım.

Evde siyah nokta maskesi yapımı

Burun yağlanması ve siyah noktalar nasıl geçer?

Her şeyden önce beslenme ve stres odaklanılması gereken ilk şey. Eğer hamur işi, cipsler, hazır ve paketlenmiş market ürünlerini günlük olarak kullanıyorsanız; beslenme şeklinizde bir değişiklik yapmanız gerekir.

Sebze ağırlıklı, doğal ürünlerle beslenmek cilt sağlığı için çok etkili. Bunu ben kendim yaşadım ve değişime inanamadım. Benim de cildim kuruydu ve pullanma oluyordu.

Paketlenmiş ürünleri, süt ve süt ürünlerini bıraktıktan, aynı zamanda her gün sebze suları içerek yaklaşık 15-20 günde cildimdeki değişimleri fark etmeye başladım.

Burun yağlanması, açık gözenekler ve siyah noktalar nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da elbette cilt bakım rutini ve doğal çözüm olarak da birazdan vereceğim maske tarifi.

Sabah akşam yüzünüzü pH değeri uygun bir sabunla yıkamak, serum sürmek, nemlendirmek, haftada bir iki gün peeling yapmak ve maske uygulamak önemli çözümler arasında yer alıyor.

Doğal çözüm için maske tarifleri

Burun yağlanması ve açık gözenekler için doğal çözüm olarak yönelmeniz gereken en iyi maske kil maskesidir. Kaliteli markalardan denemeler yapabilir, size hangisinin iyi geldiğini bu şekilde bulabilirsiniz.

burun yağlanması için doğal çözüm maske tarifi

Bunun dışında doğal çözüm için maske tarifleri neler, bir kaç örnek vereyim. Örneğin yağsız süt ve limon maskesi, salatalık ve c vitamini maskesi, jelatin maskesi ve gül suyu mısır unu maskesi.

Denemenizi tavsiye ettiğim bir diğer tarif ise zerdeçal maskesi. Aynı sorunu yaşayan ve bu tarifi yapanlar, kullananlar çok memnun kaldıklarını söylüyorlar.