Miyom Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

miyom ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler

Miyom ameliyatı oldum yakın bir zamanda. Hem de çok yakın. Yaklaşık iki hafta önce. Bu konuda miyom ameliyatı nasıl olur? İyileşme süresi ne kadar gibi pek çok soru var.

Bu yazımda miyom ameliyatı ile ilgili aklınıza takılabilecek her soruyu cevaplamaya çalışacağım.

Miyom Belirtileri Nedir?

İnternette bunu mutlaka aratmışsınızdır zaten. Ben kendi kişisel miyom belirtileri nedir sorumun cevabını paylaşmak istiyorum sizlerle.

 • Regl döneminde bir türlü sökülememe
 • Regl döneminde aşırı ağrı
 • Mide bulantısı
 • Terleme
 • Kansızlık
 • Halsizlik
 • Depresiflik ve motivasyonsuzluk
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı
 • Sık idrara çıkma
 • Öksürürken idrar kaçırma
 • Kronik sistit (idrar yolu enfeksiyonu)

Bunlara ek olarak genelde düzensiz adet de görülüyor ama bende o yoktu. Ayrıca bende rahim kalınlaşması da olduğu için regl döneminde büyük parça gelmesi, kan pıhtısı olması gibi şeyler de oluyordu. Miyomlarla net bir ilgisi var mı tam bilemiyorum.

Yani bu pıhtı ile ilgili olarak rahim duvarını kontrol ettirmenizde fayda olabilir ayrıca. Çikolata kisti ile karıştırmayın. O başka bir şey.

Listede gördüğünüz gibi, aslıdna insanın hayatını çok olumsuz yönde etkileyen, sosyal yaşamını resmen felç eden belirtiler bunlar. Eğer siz de bunları yaşıyorsanız mutlaka kontrole gidin. Çünkü miyomlar alınmazsane olur? Daha çok büyürler ve 1 ay sonra bugünkünden çok daha kötü olursunuz.

Büyüklüğüne göre, rahim şeklini ve boyutunu, bağırsakların çalışma sistemini, idrar torbasının çalışma şeklini çok olumsuz yönde etkiler. Ben her ay sistit olmaya başlamıştım artık.

Miyom Ameliyatı Nasıl Olur?

Gelelim miyom ameliyatı nasıl olur? Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler neler? Ameliyata hazırlık süreci gibi soruların cevaplarına.

İki şekilde yapılıyor. Biri myomektomi denilen yöntem. Bu lapraskopik yöntemde, karın kesilmiyor. Kistlerin olduğu yerleri saptıyorlar ve tam oralardan minik delikler açıyorlar. O deliklerden kistleri çıkartıyorlar.

iyileşme süreci

Diğer yöntemde, bikini bölgesini yaklaşık olarak 10-15 cm kadar kesiyorlar. Oradan rahime ulaşıp, kistleri çıkartıyorlar. Benimkini ikinci yöntem ile yaptılar.

Hazırlık Dönemi

Burada yazacaklarımı internette bulamazsınız bence. O yüzden umarım çok kişiye ulaşır. Lütfen sizler de tanıdığınız tüm, bu ameliyatı olmayı düşünen kadınlara bu yazıyı gönderin.

Miyom ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler arasında en önemli şey bu bence. Regl olup bitmiş olun. Hatta mesela bu hafta bitti, önümüzdeki hafta operasyona girin bence. Nedenini birazdan anlatacağım.

Bir hafta on gün öncesinden, olabildiğince şeker, süt ürünleri, glutenli, mayalı gıdaları tüketmeyi kesin. Çünkü bunlar vücudunuzda hem şişkinliğe hem de inflamasyona sebep olur. Zaten bir ameliyata gireceğiniz için, işinizi daha da zorlaştırabilir.

Neleri zorlaştırır? Şişkinlik, damarlarınızın zor bulunmasına sebep olabilir. Ameliyattan sonra zaten gazınız oluyor, bunu daha da artırabilir. Ki inanın o gaz sancısı insanı çileden çıkartıyor, birazdan bahsedeceğim.

sağlıklı öğün

Hazırlık döneminde vücudunuzda ne kadar az inflamasyonla operasyona girerseniz, iyileşme süreciniz de o kadar kolay olur. Ayrıca doktorunuz da söyleyecektir mutlaka, kan seyreltici ilaçlarınız varsa kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Bazı doktorlar 12 saat bazıları 7 saat açlık istiyor. Bu konuda doktorunuzu dinleyin.

Hastaneye Neler Götürmeliyim?

Cep telefonunuzu götüreceğiniz için, spotify gibi uygulamalardan sakinleştirici müzikler dinleyebilirsiniz. Playlistler oluşturabilirsiniz.

Mevsim yaz ise, kısa kollu gecelik. Ayrıca üstünüze alabileceğiniz hırka şart. Çünkü narkozun etkisiyle üşüyeceksiniz. Ama pijama almayın kesinlikle. Altı açık olsun yani. Dize kadar çorap da tavsiye ederim. Terlik, kolonya, şarj aleti, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, minik havlu, diş fırçası ve diş macunu, iç çamaşırı, ped.

Ben yanıma kitap da almıştım ama okuyabilecek kafada olmuyor insan. Hastaneye neler götürmeliyim benim de çok düşündüğüm bir şeydi.

Şimdi bu kısmı umarım doktorlar görmez ama günde eğer 1-2 paket sigara içen biriyseniz, yanınıza elektronik sigaranızı almanızı öneriyorum. Çünkü bir yandan gaz sancısı, bir yandan baş ağrısı, bir yandan ameliyat ağrısı, bir yandan nikotin krizi çekilmiyor.

Ne Kadar Sürüyor?

İçinizde belki operasyonun ne kadar sürdüğünü merak edenler de vardır. Yani miyom ameliyatı ne kadar sürüyor, kaç saat sürer? Şöyle cevap vereyim, hastanın durumuna göre 1.5-2.5 saat arası sürüyor.

Kaç günde iyileşir diye merak edenler için bir sonraki başlığı hazırladım.

İyileşme Süresi Ne Kadar?

Miyom ameliyatı sonrası iyileşme süresi, şikayetler, sıkıntılar neler? İyileşme süresi ne kadar? Şimdi de bunlardan bahsedeyim.

Şunu kesinlikle söylemek istiyorum ki, iyi ki olmuşum. Bende yaklaşık (ilk kist tespiti 10 yıl önceydi ve “çok küçük bu, bundan sorun çıkmaz” demişti doktor) 3-4 senedir falan yukarıdaki listede okuduğunuz sorunların hepsi vardı.

doktora güven olmalı mıyım

Ameliyattan 1 hafta sonra regl oldum. Böyle harika bir regl çok uzun süredir olmamıştım. Şükrettim resmen. Kolayca söküldü, kanama çok makul seviyelerdeydi, ağrı da öyle. Önceden olsa mutlaka regl ağrısını geçiren çaylar içmem gerekiyordu.

İyileşme süresi ne kadar? İnanır mısınız 1 hafta. Yani sadece bir hafta bir miktar sıkıntı çekmemek için, o kistlerle yaşamayı göze almak çılgınlık. Sıkıntı çekmek dediğim ne neler sayayım size. Ki iyileşme süreci hakkında aklınızda daha net bilgiler olsun.

Kesik olan yer acıyor biraz, rahim acıyor biraz. Oturup kalkarken, yatarken ağrı oluyor. Narkozun etkisiyle baş ağrısı oluyor, ishal oluyor. Çünkü antibiyoik de kullanıyoruz bir hafta boyunca. Sersemlik biraz devam ediyor. Operasyondan itibaren çok az miktarda kanama hep devam ediyor. Şikayetler bu kadar.

Bir hafta sonra sadece dokunduğumda kesik olan yer acıyordu ve ishal devam ediyordu, o kadar. Kaç tane miyom çıkarttılar? Kimilerinde 20-30 tane bile oluyor. Bende 10 tane vardı. Düşünün, rahimi işgal etmişler. Bunları aldırmadığınızda büyüyorlar ve çoğalıyorlar.

Ameliyattan sonra ishal olmak çok beklenen bir şey. Çünkü o kadar güçlü ilaçlar kullanılıyor (antibiyotik, ağrı kesici, anestezik ilaçlar vs). Bu yaklaşık bir kaç hafta sürebilir, bazılarında bir kaç ay da sürebiliyor. Size uygun probiyotikleri kullanın, beslenmenizi sebze ağırlıklı yapın.

Olmalı Mıyım?

Bir dakika bile düşünmeyin derim. Operasyon sonrası 2-3 ayda regl düzene girer, sistem oturur demişti doktor bana. Hemen bir hafta sonra harika şekilde regl oldum.

O kadar ağrıyı, o kadar acıyı çekmeye değer mi? Aldırmadığınızda onlar daha çok büyüyecek emin olun. Güncel sıkıntılarınız çok daha artacak, azalmayacak. Kendiliğinden GEÇMEYECEK.

Kendinize bu işkenceyi etmeyin.

Elbette her bünye farklı. Ben (doktorunuza sorun) operasyondan sonra probiyotiklerimi ve c vitaminimi de kullandım. D vitamini ve b kompleks de. İyileşmeyi hızlandırsın diye. Ben de doktoruma sorarak kullandım elbette.

miyom ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Dikişsiz, yapıştırma yöntemi ile açıldı o bölge bende. Yani bikini bölgesinde ince bir çizgi var. Bir hafta on gün kadar üzerine gazlı bezle batticon sürdüm. O iz geçecekmiş, geçmese de hiç önemli değil. Ben bu kistlerden kurtuldum ya, çok şükür.

Korkmayın, çekinmeyin. Operasyonda zaten uyuyorsunuz, hiç bir şey anlamıyorsunuz. Doktorunuz iyi olsun, tecrübeli olsun. Şimdiden geçmiş olsun 🙂

Visited 11 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın