Adet Döneminde İçilmesi Gereken Regl Ağrısını Geçiren Çaylar

Adet döneminde içilmesi gereken bitki çayları ile pms yani mutsuzluk, depresyon, halsizlik, sinirlilik gibi pek çok semptomla birlikte regl ağrısını geçiren tarifler ile bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

Bazı kadınlar 1-3 gün gibi kısa sürede, bazı kadınlar 10 güne varan uzun sürelerde bu dönemi her ay yaşar. Adet düzensizliği de sıkça görülür. Özellikle her seferinde yaşanan yoğun semptomlar hayatı zindana çevirebilir. Eğer ikinci gruptaysanız bu yazı tam size göre.

Adet döneminde içilen bitki çayları hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak sizi rahatlatabilir. Ayrıca beslenme düzeninin de kontrol altına alınması gerekir.

Regl ağrısına iyi gelen çay

Yaşamayan bilmez, insanı kıvrandırır, süründürür. Yanında baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, halsizlik, yorgunluk dahi yapabilir. Uzun vadede de kadınlarda kansızlık ortaya çıkabilir. Eğer sizin de bu şekilde ağır geçiyorsa listedeki regl ağrısına iyi gelen çay seçeneklerinden istediğinizi seçin ve bir hafta önceden içmeye başlayın.

  • Zencefil çayı
  • Yeşil çay
  • Papatya çayı
  • Ahududu yaprağı çayı
  • Ginkgo Biloba (japon eriği)
  • Kara hindiba

Regl ağrısına ne iyi gelir evde tedavi için neler yapılabilir denildiğinde bir kaç çok önemli şey var. Bu durumu yıllarca yaşamış biri olarak, bende işe yaramış olan şu önerileri rahatlıkla verebilirim.

Adet döneminde içilmesi gereken çaylar

Aslında her zaman geçerli fakat özellikle regl olmadan bir hafta öncesinden itibaren hamur işi, ekmek, pilav, makarna gibi gluten ve nişasta içeren gıdalardan uzak durun. Ayrıca özellikle süt ürünlerinden de. Bunun içinde süt, yoğurt, kefir hepsi var.

Regl döneminde en iyi tatlı muz

Adet döneminde canımız neden tatlı çeker? Bunun sebebinin çok büyük bir kısmı psikolojik. Tabii ki kakaonun depresyonu hafiflettiği bir gerçek. Fakat yediğimiz çikolatanın %70 üzerinde kakao içermesi gerekir. Eğer başka tatlılar, şekerler yiyorsak bunun bir faydası yok hatta zararı var.

Regl döneminde en iyi tatlı muz çünkü içinde hem karbonhidrat var hem doğal şeker. Hem de içindeki potasyum da kas ağrılarını geçirmeyi sağlıyor. Ayrıca regl ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında çiğ kabak çekirdeği, brokoli, yabanmersini ve böğürtlen de var.

regl ağrısına iyi gelen yiyecekler

Yoğun regl ağrısının sebebi olarak sizde belki çikolata kisti vardır belki kontrol altına alınması gereken başka bir duru. O yüzden doktora görünmekte de fayda var elbette.

Regl ağrısı için ilaçlar veya ağrı kesicilere müptela olmak yerine (çünkü onların da yan etkileri ve zararları var) beslenme şeklini değiştirip, bir kadın doktoruna başvurup, hayatınıza düzenli egzersizi eklerseniz çok faydasını görürsünüz. Bende öyle oldu çünkü. Sancısız günler dilerim.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

1 yorum

Bir yanıt yazın