Dudak Kuruluğu Neden Olur? Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

dudak kuruluğu neden olur dudak kuruması nasıl geçer

Dudak kuruluğu neden olur? Her gün dudak nemlendiricisi kullanıyorum ama bir türlü çözüm bulamıyorum diyenler için dudak kuruması nasıl geçer ve nelere dikkat etmek gerekir birlikte bakalım.

Hiçbir zaman dudaklarım pürüzsüz ve yumuşak olmadı, sizi çok iyi anlıyorum. Sürekli olarak bir ürün kullanmam gerekiyor. Biri bitiyor diğerini alıyorum. Hatta bazen bitmeden.

Bunların arasında Nivea, Stix O’Miracle, Blistex, Incia ve Bioderma dudak nemlendiricisi çoğunlukta oldu. Ancak sabah sürüyorum bir kaç saat sonra tekrar kuruluk oluşuyordu.

Şimdi bu noktada dudak kuruluğu neden olur sorusuna bakalım, çünkü nedenini bulamadığımız sürece istediğimiz kadar ürün kullanalım işe yaramayacaktır.

Dudak kuruluğu neden olur?

Aslında basit bir sorun gibi gözüküyor ancak dudak kuruluğu neden olur denildiğinde altında yatan sebepler de mutlaka araştırılmalı çünkü ciddi bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz.

  • Maya enfeksiyonu
  • Alerjik reaksiyon
  • Tuzlu ve baharatlı yiyecekler
  • Susuzluk
  • Güneş ışınları
  • A vitamini fazlalığı
  • B vitamini eksikliği
  • Kullanılan ilaçlar
  • Yanlış dudak nemlendiricisi kullanımı

Ağızda maya enfeksiyonu belirtileri dudak kenarlarında çatlaklar, dilin üzerinde beyazlık, yutkunurken zorlanma. Dudaklarımın kenarları beyaz diyorsanız, listeyi kontrol edip ayrıca bir fonksiyonel tıp uzmanına danışmanız gerekir.

Ayak nasırı nasıl geçer?

Özellikle tarçın veya acı içeren dudak ürünleri kullanıyorsanız dudaklarınızda alerjik reaksiyon oluşuyor olabilir. Eğer yara, iltihap, uçuk gibi sorunlar yaşıyorsanız beslenmenizi düzenlemeniz gerekir.

Çok fazla tuz ya da baharat kullanımı da dudakları tahriş edebilir veya kızartmasına sebep olabilir. Kaya tuzu kullanmaya özen gösterin.

Susuzluk dudaklarda, gözlerde, ciltte kuruluğa sebep olan en önemli şeylerden biri. Genelde “günde 8 bardak su için” derler ama asıl oran, susuz hissetmeyene kadar için.

dudak kuruluğu nedenleri

Güneş ışınları hem dudak kuruluğuna hem de dudak çatlamasına sebep olabilir. UV ışınları iltihaplanmaya da yol açabilir. Bu yüzden doğayı temiz tutmaya ve SPF nemlendirici kullanmaya özen göstermek gerekir.

Herhangi bir A vitamini takviyesi kullanıyorsanız size fazla geliyor olabilir. Çünkü fazlası karaciğerde depolanır ve dudak kenarlarında çatlaklar, kuruluk ve soyulma gibi belirtiler gösterebilir.

B vitamini ne işe yarar? Enerji verir, vücudu hastalıklara karşı korur ve cilt sağlığına katkıda bulunur. Kahvaltınızı yumurta ile yapmak, akşam yemeğinde hayvansal gıda tüketmek ve gerekirse supplement kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Antidepresanlar ve tansiyon ilaçları dudak kuruluğuna ve çatlamasına sebep olur. Üretilen salyayı artırır. Bu durumda doktorunuzla görüşüp değişiklik yaptırabilirsiniz.

Ve son olarak yanlış dudak nemlendiricisi kullanımı. Pek çok ürün koku, alkol ve mentol içeriyor. Bunların hepsi dudak yapısı için uyarıcıdır.

Tüm bu saydıklarım dudak kuruluğu nedenleri arasında yer alır. Sizinki hangisi? Listeyi tek tek gözden geçirmek iyi bir çözüm olabilir.

Dudak kuruması nasıl geçer?

Kullandığınız ürünün içinde kafur, okaliptüs, tarçın, nane, limon, portakal, lanolin, mentol, oksibenzon veya oktinoksat, fenol, propil gallat ve salisilik asit bulunmamalı.

Dudak kuruluğuna ne iyi gelir? Hint yağı tohumu, seramid, dimetikon, kendir yağı, mineral yağı, vazelin, karite yağı (shea butter), güneşten koruyan titan oksitleri veya çinko oksit ve beyaz petrol jelatini.

Bir ürün kullandığınızda dudaklarınızda yanma veya batma oluyorsa, o ürünü kullanmayın. Daha önce A vitamini fazlalığı demiştim ancak eksikliği de çatlama ve kuruluk yapabilir. Beslenmenizi gözden geçirmeniz gerekir.

dudak kuruluğuna ne iyi gelir

Dudak kuruması nasıl geçer denildiğinde aslında yapılması gereken en önemli şeylerden biri onları ısırmamak veya yalamamaktır. Ağzınızdan nefes alıyorsanız odanıza bir nemlendirici koymanız da iyi bir çözüm olacaktır.

Dudak kuruması ve yanması burada saydığım sebeplerden biri yüzünden oluyordur. Listedeki maddeleri tek tek kontrol edip, gerekirse tahlil yaptırmanız çok iyi bir fikir olabilir.

Çevresel etkenler ve stres

Eğer sağlıklı bir şekilde besleniyorsak, günde ortalama 2 litre su içiyorsak, düzenli egzersiz yapıyor ve gece karanlıkta uyuyorsak, kan tahlilimizde vitamin, mineral ve hormon seviyelerimiz normal çıktıysa bu noktada çevresel etkenler ve stres bizim asıl sorunumuz olabilir.

Evimize ve odamızda gereken hijyeni sağlamak, yaşam alanımızda nem ve stres düzeyini kontrol altına almak önemlidir. Bu konuyla ilgili olarak daha önce negatif enerjiden kurtulmanın yolları diye bir yazı yazmıştım.

Mutlu ve huzurlu olmanın yolu aslında düşündüğümüz kadar zor değil. Bugün hangi hastalığa baksak, altında üzüntülü, stresli veya travmalı bir yaşam oluyor.

Kadın zaten çok daha fazla düşünen, üzülen, dert eden bir varlık. Hem geçmişi, hem bugünü hem geleceği aklında döndürüp duran bir canlı.

Eğer sizin de böyle hassas bir yapınız varsa mutlu bir hayat için neler yapılmalı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Belki de doğa yürüyüşlerine başlamanın zamanı da gelmiştir. Çünkü tüm bunların dudaktan ayak parmağına kadar olumlu etkisi var.

Visited 75 times, 1 visit(s) today

2 yorum

  1. Geri bildirim: Mat Ruj Önerileri

Bir yanıt yazın