İnsan Evleneceği Doğru Kişiyi İlk Bakışta Anlar Mı?

insan ilk bakışta doğru kişiyle evlendiğini anlar mı

İlk bakışta aşk gerçekten var mı? İnsan evleneceği doğru kişiyi ilk bakışta anlar mı? Kalbinde bunu hisseder mi? Benim için doğru kişi bu mu?

Doğru kişiyle sevgili olmak veya evlenmek her gün daha da zorlaşıyor. 2023 yılında evlenen çiftlerin sayısı 565 bin iken, boşananların sayısı 172 bin. Yani neredeyse yarısı diyebiliriz.

Evlenmek isteyen biri nelere dikkat etmeli? Doğru kişiyle evlendiğine nasıl emin olursun? gibi sorular için okumaya devam edin.

Doğru kişiyle evlendiğine nasıl emin olursun?

Geldik en önemli soruya. Her ne kadar ilk bakışta onun doğru kişi olduğunu hissetmiş olsan da, bu senin libidon olabilir. Ve libido insanı tarih boyunca çoğunlukla yanlış tercihler yapmaya yönlendirmiştir.

İlişkilerde elbette libido önemlidir. Kişiler arasında bir çekim olması harika! Ancak sırf libido üzerine kuracağın bir evlilik veya sevgililik müessesesi, uzun vadede seni çok büyük ihtimalle üzecektir.

Doğru kişiyle evlendiğine nasıl emin olursun sorusu işte tam da burada karşımıza çıkıyor.

  • Rahatlık : Yanında kendin olman gerekir. İstediğin gibi giyindiğin, konuştuğun, güldüğün kişi doğru kişidir.
  • Yakınlık : Ona baktım ve dedin ki “ben bu insanı sanki çok uzun zamandır tanıyorum”. Ne gibi özellikleri bunu düşünmeni sağladı. Buna odaklanmak seni doğru kişiye götürür.
  • Güven : Alınan değil, verilen bir şeydir ve bu zaman alır. Kendini onun yanında güvende ve rahat hissediyor musun?
  • Empati : Empati yeteneği var mı? Senin duygularını, ruh halini anlayabiliyor mu? Sokaktaki hayvanlara yardım ediyor mu? Garsona kibar davranıyor mu? Kitap okuyor mu?
  • Sadakat : Evlilikte en önemli beklentilerden biri sadakattır. Bir kişinin sadık olup olmadığını nasıl anlarsın? Verdiği sözleri tutar. Söylediklerini yapar. Bunlara mutlaka bakmalısın.

Bu kişi beni çok heyecanlandırıyor, ona tutkuyla bakıyorum, onunla buluşmak için sabırsızlanıyorum demek ki benim için doğru kişi diye düşünüyorsan, yanılıyor olabilirsin. Çünkü bunlar yine demin bahsettiğim libido ile alakalı hisler. Yani hormonların.

doğru kişiyi seçmek

Evlilik için ise hem hormonların hem de daha yüksek derecede mantığın gerekiyor. Evlilik kararı kolay değil çünkü evlenmesi de boşanması da ayrı stres ve ekonomik yük. Karar verirken dikkatli olmakta fayda var.

Evlenilecek erkek bulmak kolay değil. Aslında kadın bulmak da kolay değil. Artık çoğu kişi daha az emek vermek veya hiç emek vermemek taraftarı. Bu elbette sürdürülebilir bir şey değil.

Sevgilimin annesi veya arkadaşları beni istemiyor. Ne yapmalıyım?

Kendin olmak : Sihirli kapıyı açan anahtar

Nereye gittiğini, sosyal medya hesabından kimleri takip ettiğini sürekli kontrol etmem gerekiyor mu? İlişkide devamlı alttan almam, anlayış göstermem gerekiyor mu?

Kendi hayallerimi bırakıp onunla mı ilgileniyorum? İstediğim şeylerden beni vaz mı geçirdi? Benim hayatımı yok sayarak, kendi listesindekilere uymamı mı bekliyor? ‘Huzurlu‘ dan çok stresli zamanlar mı yaşıyorum?

Evlensek ve çocuk yapsak, bunun sorumluluğunu alabilecek biri mi? Ben hasta olduğumda veya ekonomik olarak krize girdiğimizde nasıl bir tutum sergileyecek?

çiftler kavga ediyor

Tüm bu soruları tek tek ve derinlemesine düşümeni tavsiye ederim. Çünkü kendin olmak sihirli kapıyı açan anahtar derlen tüm bunlardan bahsediyorum. Bu sorulara hem onun adına, hem de kendi adına cevap verirsen o zaman o doğru kişi mi, sen doğru kişi misin daha iyi anlarsın.

Yani o hasta olduğunda veya maddi olarak sorunlar yaşadığında benim tutumum ne olur? Bütün hayatını bir kenara bırakıp benimle ilgilenmesini mi bekliyorum? Veya tüm hayallerini bir kenara bırakıp sadece bana mı odaklandı ve 24 saat benimle mi ilgileniyor?

Bunların hepsi büyük birer sorun. Gerçekçi ve dürüst şekilde düşünerek karar vermek önemli. İnsan evleneceği doğru kişiyi bir bakışta anlar mı dediğimizde cevap evet olsa da tüm bu soruları düşünmeden böyle bir adım atmamalı.

Visited 4 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın