• 21 Eylül 2021 08:32
Sivilceye akneye en iyi gelen bitkisel yağlar

Zaman zaman herkesin yaşadığı veya bir türlü kurtulamadığı sivilce ve akneye en iyi gelen bitkisel yağlar hangileri? Cilt bakımı için önemli ipuçları ve sağlık tüyoları vereceğim yazıma hoş geldiniz.

Belki de bugüne kadar pek çok krem, serum, pomat, ilaç denediniz ama sivilceler veya akne bir türlü geçmedi. Hafiflese bile, azalsa bile bitmedi. Peki bunlar nasıl geçer? Tamamen kurtulmak için be yapmak gerekir?

Çabuk yağlanan ciltler için cilt bakımı

Ciltte yağlanma sorunu olduğunda bir krem süreyim düzelsin diye düşünmek yerine konuyu biraz daha kapsamlı olarak ele almakta fayda oluyor. Mesela gün içinde tükettiğiniz su miktarı, sebze miktarı ve bununla birlikte beslenme şekli, yaşam ve uyku düzeni gibi önemli noktaları da masaya yatırmak gerekiyor.

Yağlı ciltler için bitkisel yağlar gerçekten can kurtarıcı. Bunlar ayrıca sivilce ve akneye iyi gelen bitkisel yağlar.

 • Selvi
 • Biberiye
 • Kuşburnu çekirdeği
 • Çay ağacı
 • Lavanta
 • Akgünlük
 • Limon
 • Havuç tohumu
 • Keklikotu
 • Karabiber
 • Tarçın

Benoil peroksit krem kullananlar işe yaradığını fakat cildi çok kuruttuğunu bu yüzden de daha fazla yağlanma sorunu yaşadıklarını söylerler. Bu çok olası bir yan etkidir. Bunun yerine yukarıdaki liste tercih edilmelidir.

Sivilce ve akneye en iyi gelen bitkisel yağlar hangileri?

Akne nasıl geçer denildiğinde uygulayabileceğiniz pek çok doğal maske ve serum ile birlikte yukarıdaki liste sizin için kesin çözüm olacaktır.

Peki nasıl kullanılacak? Makyaj temizleme pamuğu ve taşıyıcı yağ ile uygulayacaksınız. Yani avokado, üzüm çekirdeği, jojoba, hindistan cevizi veya saf soğuk sıkım zeytinyağı ile birlikte karıştırıp.

Cildin güzel olması için ne yapmalı

Akne ve sivilceye doğal çözümler arayanlar için mutlaka denenmesi gereken bir uygulama bu. Bir kaç damla listedekilerden ve biraz daha fazla miktarda taşıyıcıdan. Genel oran bu şekilde.

Sivilce izi nasıl geçer? Evde ne yapılabilir?

İçine başka neler katabilirsiniz? Aloe vera, E vitamini kapsülü, C vitamini serumu. Ki daha önce cilde en iyi gelen vitaminler yazımda detaylarını anlatmıştım. Bu şekilde bir karışım hazırlayıp, toniklenmiş cilde haftada 2-3 kez uygulayıp ortalama 20 dakika beklettiğinizde farkı çok kısa sürede göreceksiniz.

Cildin güzel olması için ne yapmalı?

İster yağlı, ister kuru, ister lekeli, ister sarkık cilt olsun. Cildin güzel olması için ne yapmalı denildiğinde karşımıza bir kaç çok önemli madde çıkar.

Bu maddeleri sadece çabuk yağlanan ciltler için cilt bakımı olarak görmemek gerekir. Yağ ve nem dengesini hepimiz sağlamalıyız. Çünkü bu denge bozulduğunda her türlü sorun ortaya çıkıyor. Buna kırışıklık da dahil.

Market raflarındaki yağlı gıdalardan (cips, çikolata, gofret, bisküvi vb. atıştırmalıklar) uzak durmak listenin başında geliyor. Bir diğer önemli madde süt ve süt ürünleri tüketmemek. Gluten, tahıllar ve şekerli yiyecek içecekleri beslenme rutininden çıkartmak. Çünkü bunların hepsi inflamasyona sebep oluyor.

Bol sebze ve organik protein ile beslenip, günde ortalama 2 litre su içmek, haftanın 2-3 günü egzersiz ve doğal yağlarla bakım yapmak. Akşam uykusunu ihmal etmemek güzel bir cildin sırları arasında yer alıyor.

Cilt detoksu ile tamamlanan bir genel yaşam değişikliği sorununuzu kökten çözecek ve sizi ilaç kullanmaktan kurtaracaktır.