Sarımsak Sosu Tarifi

sarımsak sosu nasıl yapılır

Sarımsak sosu yapmanın püf noktası, sarımsakları acısı gidene kadar pişirmek fakat aynı zamanda da fazla pişmemesini sağlamak.

Bu sosu yaparken, az yağ kullanılmamalıdır. Çünkü o zaman hem kıvamı tutmaz hem de pişmesi çok zor olur. Ayrıca makarna kuru olur.

Sarımsağın faydaları

Sarımsak pek çok salgın hastalığın yayılmasını önleyen bir yiyecek. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde sarımsak yemek gerekiyor.

Sadece mikrobik hastalıklardan insanları koruyan sarımsak, Avrupa’da en önemli ölüm sebebi olarak bilinen Kanser ve damar hastalıklarına karşı da insanları koruyor. Bugün dünyada en fazla sarımsak yenen ülke olan Bulgaristan’da kanser ve damar sertliğinden ölenleri sayısı, Avrupa’ya nazaran 6-7 misli düşük.

sarımsak sosu nasıl yapılır sarımsak faydaları nedir

Sarımsak ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi geliyor. Yara ve çıbanları iyileştiriyor. Krampları yok ediyor. Akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiriyor. Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor.

zararlı bakterileri yok ediyor. İştahı açıyor. Nezleyi yok ediyor. nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor. Veremlilere sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor. Tansiyonu düşürüyor. Ateşi düşürüyor. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor. İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor.

Kalp adalelerini güçlendiriyor. Kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor. Cinsel gücü arttırıyor. İdrar söktürüyor. Vücudu sivrisinek ve haşerelerden koruyor. Safra salgısının salınımını arttırıyor. Kabızlığı önlüyor. Saç dökülmesini yavaşlatıyor. Sesi güzelleştiriyor.

Sarımsak sosu nasıl yapılır?

avokado sarımsak sosu

İki bardak zeytinyağı, altı diş büyük sarımsak, tuz, karabiber, iki yemek kaşığı maydanoz yaprağı sarmısak sosunu yapmak için yeterli.

Eğer sarımsaklı avokado yapmak isterseniz de, yine yoğurt sarımsak hazırlayıp içine kuru nane, kuru kekik, kırmızı pul piber, kuru maydanoz, tuz ekleyip avokadonun üstüne sarımsak sosunu dökebilirsiniz.

Zeytinyağlı Sarımsak Soslu Makarna

Küçük bir tavaya yağı ve sarımsağı koyun. Orta ateşte, sarımsaklar pembeleşinceye kadar karıştırarak pişirin. Sarmusakların kahverengi olmamasına dikkat edin. Daha sonra bu sosu makarnanın üzerine dökün.

Visited 5 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın