Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit nedir? Sinüzit ağrısı nasıl olur neden olur? Sinüzitin belirtileri nelerdir ve nasıl geçer? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda topladık.

Gerek hava kirliliği, gerek gün içinde yaşanan stresli hayat ve gerekse mevsim değişikliklerinde çoğumuzun baş ağrıları olur.

Fakat bu baş ağrılarının yanında bir de burun tıkanıklığı, alın ve yanaklarda basınç hissi gibi belirtiler de varsa, bu sinüzit olabilir. Sinüzite bağlı baş ağrılarında sıkça görülen belirtilerin içinde ateş, öksürme, boğaz ağrısı ve sarı veya yeşil burun akıntısı da bulunuyor.

Sinüzit nedir neden olur?

Özellikle mevsim değişikliklerinde ve bahar aylarında toz, küf veya polenlere alerjisi olanlarda, burunda deviasyon yani çarpıklığı olanlarda şişme ve poliper sebeplerden dolayı tıkanıklık oluyorsa sinüzite yakalanma riski daha da çoğalıyor.

Sinüzit belirtileri nelerdir ve nasıl geçer?

Sinüzit ağrısı özellikle sabahları kalkar kalkmaz kendini gösteriyor. Öne eğildiğinizde, ıkındığınızda, ya da öksürdüğünüzde daha da şiddetleniyor.

Bu belirtileri fark ettiğiniz anda hemen bir uzmana başvurmanız tavsiye ediliyor çünkü sinüzit sıklıkla göz ardı ediliyor ve bu yüzden de yerleşik hale gelebiliyor.

Sinüzit ağrıları yaşıyorsanız veya sıkça baş ağrıları yaşıyorsanız bitkisel yağlardan destek alabilirsiniz. Ayrıca mutlaka bağışıklık sisteminizi kontrol ettirmelisiniz. Çünkü sinüzit belirtileri ve alerjilerin bağışıklık sistemiyle de alakası olabilir. Gıda intolerans testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın Yanıtı iptal et

Exit mobile version