Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu belirtileri

Bel soğukluğu nedir? Tıp dilinde Gonore adını taşıyan cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık halk arasında bel soğukluğu olarak bilinmektedir. Çoğunlukla sadece erkeklere has bir hastalık olduğu zannedilse de kadınların da bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.

Bel soğukluğundan korunmak

Başka bir gerçek ise, bu hastalığın erkekten kadına daha kolay bulaşmasıdır. Bel soğukluğundan nasıl korunulur? Korunmalı cinsel ilişkiye önem verilmesi gerekmektedir. Özellikle gençlerin birden fazla partneri olması, onlarda görülme riskini daha çok arttırsa da, bu hastalık daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Bel soğukluğunun belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğunun belirtileri, erkeklerde idrarını yaparken zorlanma, yanma hissi ya da akıntı ile kendini gösterir. Kadınlarda ise bazen belirtisiz bir şekilde aniden ortaya çıkabilir. Dayanılmaz kasık ağrıları, ateş, akıntı gibi belirtiler gösterebilir.

Bu enfeksiyonu kapan kadınlarda erkenden teşhis konmazsa, yumurtalıklara ciddi zararlar verir ve hamile kalma ihtimalini sıfıra düşürür.

Bel soğukluğu dışında, en çok rastlanan diğer hastalıklardan bazıları Hepatit B, Frengi, Klamidya, Yumuşak Şankır gibi 40’ın üstünde cinsel yolla bulaşan hastalık vardır. Hepsinin de belirtileri hemen hemen aynıdır. Hepsi de aynı derecede ciddi hastalıklardır.

Bel soğukluğu nasıl geçer? Doktora gitmek şarttır. Kullanılması gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçları doktorunuz size yazacaktır.

Bu yüzden, geleceğinizi ve hayatınızı karartmamak için cinsel ilişkiye girmiş olma ihtimali olan yabancı kişilerle beraber olurken prezervatif kesinlikle kullanılmadır. Kendinizi koruyun ki ilerde iyi anneler, iyi babalar olabilesiniz…

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın Yanıtı iptal et

Exit mobile version