• 21 Eylül 2021 07:20
genital bakım kadın

Günümüzde, özellikle kırsal kesimlerde hala doğumlar evde yapılıyor. Büyük şehirlerde yaşayan kadınlar ise, ancak hasta olduklarında ya da bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için kadın doktoruna gidiyorlar.

Oysa yılda bir kez mutlaka kontrole gidilmeli ve genital bölge temizliğine sürekli olarak dikkat edilmeli. Çünkü özellikle evde doğum vakalarında, vajinal enfeksiyon kapma olasılığı o kadar yüksek ki. Bu hem kadının hem bebeğin sağlığını etkiliyor.

Genital Vajinal Temizlik

kadınlarda genital vajinal bakım temizlik

Öncelikle alınabilecek en basit tedbir; sentetik değil pamuklu iç çamaşırları kullanmak. Vajinanın asit ortamı bozulmamalı bu yüzden, yıkanırken kesinlikle vajinanınızın içini yıkamamalısınız. Vajina; yapısı gereğince kendini koruyan ve yenileyen br organ olduğu için, su ile aşırı hijyen sağlanmaya çalışıldığında, dokuda bozulma yaşanabilir.

Bu bozulma aynı şekilde, pudra ya da özel temizleme jellleri ve parfümlerle de bozulabilir. Genital bölgenizin kuru olmasına özen göstermelisiniz çünkü bakteriler nemli ve sıcak ortamları sever. Vajina sağlığı için bu çok önemlidir.

Genital vajinal bakım nasıl yapılır?

genital vajinal bakım nasıl yapılır

Tuvalete girdiğinizde, temizliğinizi mutlaka vajinadan anüse yani önden arkaya doğru yapın. Mümkün olduğunca dar pantolonlar giyinmemeye çalışın. İlişkiye, hazır olduğunuzda ve tam kayganlık sağlandığında girin, eşinizin prezervatif kullanmasını isteyin ve ilişki sonrası idrar ihtiyacınızı mutlaka ertelemeden giderin.

Adet döneminizde, tampon yerine ped kullanın ve pedinizi sık sık değiştirin. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmekten kaçının. Genital bölgedeki tüyleri jilet ya da ağda ile aldığınızda bu, kıl kökü enfeksiyonunu kolaylaştırdığı için daha çok makasla kısaltmak yöntemine başvurulabilir. Ve eğer genital bölgenize lazer epilasyon yaptıracaksanız, dudak içindeki tüylerin tamamen yok edilmesini talep etmeyin.