Romantizm Nereye Kaçıyor?

romantizm kaçıyor robotla sevgili

Uzun yıllardır görmediğim bir arkadaşım ile karşılaşmanın tatlı heyecanını yaşadığım o gün, tabii ki yanındaki artık genç kız olmuş, bir zamanlar benim göğsüme yaslayıp uyuttuğum o güzel kokulu bebek, canım arkadaşımın kıymetlisi, beni şoklara uğrattı desem abartmış olmam…. Henüz 18 yaşındaki genç arkadaşımın hayata ve ilişkilere bakış açısı saçlarımı diken diken etti, ne yalan söyleyeyim biraz buruldum…

Ona ve yaşıtlarına göre; zamanımızdan 40 sene önceki kadınlar günümüzde tarihe karışmış. Çocuk doğurmak evet ama kendini hırpalayacak kadar kaptırmak bedenini yormak, kendinden önce onu düşünmek asla. Evlenmek var ama hayatı kısıtlamak yok, bireyin özgürlükleri asla unutulmamalıymış.

Evlenilmeyecek erkek özellikleri

Ev var ama ev işi de neymiş? Romatizma mı olsun? Yemek yapmak mı? O da ne? Zaman kaybı… Artık dondurulmuş gıdaların kullanıldığı yemek tarifleri var.

Zaten 5 gün belki de 6 gün işe gidecek, saat kaçlara kadar vücudu ve beyni yorgun düşecekmiş. Sosyal hayat, spor salonlarının düzenli takibinin dayanılmaz ağırlığı, alışveriş, kuaförün aksanamaz yeri, müstakbel eşinin ailesine ayrılacak mecburi zamanlar! Bunlar yeterince yorucu iken romantizme zaman ayırabilmek mucize olurmuş.

Romantizm nereye kaçıyor? Neden kaçıyor?

romantizm nerede

Romantizmin anlamını kavrayamaz hale geldiğini, filmlerde bile artık “duygusal komedi” ler yaşandığını, sevgili ve sevilen için sevenin gözyaşı dökmesinin, şiirlerle yüreğe hitap etmenin çabalarında acizlik olduğunu üzerine basarak reddetmesi yüreğimi acıttı, annesi ile karşılaşan bakışlarımızda çaresizlik buluştu.

İlk fırsatta Onu ve birkaç yakın arkadaşını kendi grubumuzla biraraya getirmeyi ve romantizmin harikalığını ballandıra ballandıra anlatmayı planladık, gülümseyerek kabul etti… Yapmalıydık, acilen…. Sevgi, sadakat, hayata ortak bakış, paylaşma ve o naif dostluk, özverinin ve fedakarlıkların gözlerdeki tarifsiz ışığı…. Ona anlatmalıydık.

Duygusuz robotlarla sevgili olacağız

Geç diye bir zaman yoktur, dinlemeli, anlamaya çaba göstermeliydi, kendisi ve doğacak çocukları için J. “Kadınlar kadın gibi, erkekler de erkek gibi olmalı” dedi arkadaşım kızına eğilerek. “Yoksa, yakında romantizmden yoksun robotlarla sevgili olacağız, hissiz duyarsız ve birbirinin kopyası. Hepsi muhteşem yakışıklı ve güzel olan yürekleri sevgisiz robotlar”.

Bu yazı belki bazılarının hoşuna gitmeyecek ama sevdiceğinin elini her zerresinde hissettiği aşk ile tutmanın hakkını verecek yürekte ve inançta olanlara selam olsun.

Orkide Erol

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın