Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Neler?

maya maskesi nasıl yapılır tarifi faydaları

Maya maskesi ne işe yarar neye iyi gelir ve nasıl yapılır merak edenler için bu harika tarifi paylaşıyoruz. Maya maskesinin cilde faydaları oldukça fazla.

Özellikle akne sorunu yaşıyorsanız ki daha önce bununla ilgili olarak sivilce ve akneye iyi gelen yağlar ve evde akne tedavisi diye iki yazı paylaşmıştım, bu maske de işinizi çok yarayacaktır.

Akne nasıl geçer? Hatta geçer mi, geçmez mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü insan yaşadığı sorunlarla ilgili olarak hiç geçmeyecekmiş hissine kapılabiliyor.

Oysa “her şeyin bir çözümü vardır” sözü tam da bu durumlar için söylenmiştir. Bazen çözümü başka yerlerde arayabiliyoruz.

Maya maskesi ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları neler?

Maya maskesinin cilde faydaları tüm dünya tarafından biliniyor ve hemen hemen her kültürden insan bu tarifi kullanıyor.

Şimdi bakalım maya maskesi ne işe yarar ve neye iyi gelir.

  • Cildi nemlendirir
  • Cildi yumuşatır
  • Akne ve akne izlerini geçirir
  • Cildin ihtiyacı olan vitaminleri sağlar
  • Ciltteki ton eşitsizliklerini onarır
  • Kırışıklıkları azaltır
  • Egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarını iyileştirir
  • Ciltteki ölü hücreleri temizler

Maya maskesi yapanlar daha ilk uygulamada ciltlerinde bir yumuşaklık, arınmışlık ve aydınlık hissederler. Çünkü bakın mayada hangi vitaminler var.

B6, B2, B3, B1, folik asit ve potasyum. Tüm bunların karışımıyla birlikte yaş maya maskesi cildin yenilenmesini, lekelerin temizlenmesini, iyileşmesini ve bakterilerden arınıp daha sağlıklı hale gelmesini sağlıyor.

Evde siyah nokta maskesi yapımı

Maya maskesi tarifi ve kullanımı

Maya maskesi nasıl yapılır ve kullanılır sorularında önemli bir cevap vardır. Eğer 20’li yaşlardaysanız ayda 1, 30’lu yaşlarda ayda 2, 40’lı yaşlarda haftada 1 ve 50’li yaşlarda haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Maya maskesi kullanımı : Kuru ciltler için, içine zeytinyağı veya badem yağı eklenebilir. Yağlı ciltler için ise içine yumurta akı eklenebilir.

Eğer cildinizin daha dinç olması için jelatin maskesi de kullanıyorsanız, bu durumda dönüşümlü olarak uygulamanız daha doğru olacaktır.

Garnier taze karışım hyaluronik asit kağıt yüz maskesi yorum

Siyah noktalar için maske

2 yemek kaşığı yaş maya ile 1 yemek kaşığı sıcak suyu bir kase koyup karıştırın. Siyah noktalar için maske arayanlara özellikle tavsiye ederim.

Karışımı, parmaklarınızla bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra, ellerinizi sıcak suyla yıkayarak dairesel hareketlerle peeling yapar gibi bölgeyi ovuşturun. Ardından yüzünüzü yıkayın.

Siyah noktalar için maya maskesi dışında, ki bu biraz peeling etkilidir, nem ve bakım için de hazırlayabileceğiniz tarifler var.

Kuru ciltler için nemlendirici maske tarifi

1 yemek kaşığı yaş maya kullanarak bu sefer kuru ciltler için nemlendirici maske tarifi hazırlayabilirsiniz. Bunun için kaseye 1 çay kaşığı ev yoğurdu ekleyebilirsiniz.

Alternatif için yine 1 yemek kaşığı süt ile 1 çay kaşığı bal ekleyip, diğer tariflerde olduğu gibi cilde uygulayıp kurumasını bekleyip bu sefer sıcak suyla durulayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bazı şeylerden de bahsedeyim. Mesela gözünüze değdirmeyin, dudaklarınızın üstüne sürmeyin.

Malzemeler bir süre sonra ciltte kuruduğu için gülmekten, konuşmaktan ve mimik yapmaktan kaçının. Çünkü tıpkı kil maskesi gibi kuruyor ve dökülebiliyor.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Exit mobile version