Yolculukta Sağlıklı Beslenme

yolculukta sağlıklı beslenme

Seyahate mi çıkıyorsunuz? Yolculuk esnasında alışık olmadığınız yemekler ve beslenme düzeni ile karşılaşabilirsiniz. Peki, uzun bir yolculukta nasıl beslenilmelidir? Tatilde nasıl beslenmeliyiz? Yolculukta yenebilecek sağlıklı yiyecekler neler olabilir?

Uzun bir yolculuğa çıkıldıysa mola verildiği zaman kısa yürüyüşler yapılarak vücut hareket ettirilmelidir. Özellikle uzun uçak yolculuğu yapıyorsanız arada ayağa kalkıp dolaşmak, çeşitli el, boyun ve ayak hareketleri yapmak çok iyi gelecektir.

yolculukta sağlıklı beslenme

Seyahat sırasında yeterli sıvı alınmalıdır. Her gün en az 12-14 su bardağı su içilmelidir. Aşırı kahve ve çay tüketilmemelidir. Gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları ve ada çayı gibi bitki çayları içilmelidir.

Kan şekerini hızlı düşüren ve hızla yükselten yiyecekler yenmemelidir. Hazır gıdalar yerine taze meyve ve sebzeler veya kuruyemiş tercih edilebilir. Özellikle kadınlar için sağlıklı beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler önemli tüyolar içerir.

Yolculukta yenebilecek sağlıklı yiyecekler neler?

Yemekler güvenilir yerlerden yenmelidir ve açıkta satılan yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Dinlenme tesislerinde pişmiş sebze yemekleri tercih edilmelidir. Tavuk eti, hindi eti, balık eti, çiğ sebze ve salata yolculukta yenebilecek sağlıklı yiyecekler arasındadır. Aksi takdirde mide rahatsızlığı ve gıda zehirlenmeleri yaşanabilir. Bu nedenle yolculuk için evde hazırlık yapılması daha uygundur.

tatilde sağlıklı beslenme

Yolculukta sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer madde de yemek yenilecek yerin temiz olmasına dikkat etmek. Kullanılacak tabağın, çatalın vb. nin de temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yolculukta sağlıklı beslenme tüyoları

İnsan tatile çıkacağı zaman heyecanlanıyor ve mutlu oluyor. Daha yolculuk anında bu heyecan başlıyor ve kendisine ikram edilen tatlıları yemekleri o heyecanla yiyebiliyor.

Yolculukta sağlıklı beslenme tüyolarının en önemlisi, normal yeme şeklinizden çok fazla uzaklaşmamak. Kendi evinizde, günlük hayatınızda ne yiyorsanız yine onları yemeye devam etmek. Aksi halde hasta olabilirsiniz, bilmediğiniz bir gıda alerjisi ortaya çıkabilir ve bu da seyahati zorlaştırabilir.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın