Avokado Salatası

avokado salatası tarifi

Avokado öyle bir meyve ki seven çok sever sevmeyen ise hiç sevmez, tıpkı bamya gibi. Fakat avokado nasıl yenilir onu bilmek gerek. Yani ilk yediğinizde olgunlaşmamış avokado yerseniz, sevme ihtimaliniz çok düşük. Ki bana öyle olmuştu. Daha sonra avokadoyu olgunlaştırdım öyle denedim ve tek kelimeyle bayıldım. Vazgeçilmezim oldu. Avokado nasıl olgunlaşır onu da anlatacağım.

Avokado ile pek çok şey yapılabilir. Avokado ezmesi, avokado salatası, avokado maskesi. Hatta yaprağının da faydaları çok. Biz bugün avokado salatası tarifine bakacağız.

Avokado nasıl yenilir?

İsterseniz sadece avokado ezmesi yapıp yiyebilirsiniz, ki bunun tarifi de çok kolay. Avokadoyu kabuğundan çıkartıp çatalla ezebilirsiniz. Üzerine limon sıkarsanız, hafif de tuz eklerseniz tadı çok daha güzel olur. Bu şekilde ekmeğin üzerine sürüp yiyebilirsiniz.

avokado ezmesi

Veya pişirdiğiniz etin, balığın, tavuğun yanında tabağın kenarına bu şekilde avokado ezmesi ekleyebilirsiniz. Üzerine sarımsak sosu dökebilirsiniz.

Avokadoyu avucunuza aldığınız zaman hafifçe sıktığınızda şeftali kıvamında olmalı. Avokado ne zaman yenir işte tam bu kıvama ulaştığında. Peki avokado nasıl yenilir? Kabuklarını soymakla uğraşmayın. Avokadoyu ortadan ikiye bıçakla kesin. Ve kaşıkla avokadonun meyve kısmını çıkartın. En kolay bu şekilde yenilir.

Avokado nasıl olgunlaşır?

avokado nasıl olgunlaşır

Pazardan veya marketten avokado aldınız ama çok sert. Sakın onu öyle yemeyin! Bir kese kağıdının içine (torba da olur ama kağıt olması daha iyi) muz ile veya elma ile birlikte koyun. İki, üç gün bekleyin avokado nasıl olgunlaşır görün 🙂 Demin de dediğim gibi şeftali kıvamına geldiğinde, yemeye hazır olur.

Glutensiz sebzeli tavuk wrap tarifi

Avokado salatası tarifi

Avokado öyle bir meyve ki, neyin içine girse tat veriyor. Avokado salatası yapmak için sevdiğiniz her şeyi beraberinde kullanabilirsiniz. Avokado salatasının olmazsa olmazı limondur, o yüzden bol bol limon kullanmaktan çekinmeyin.

  • 3 adet olgunlaşmış avokado
  • 2 adet limon
  • Kaya tuzu
  • Marul
  • Nane
  • Domates
  • Ceviz

Tüm malzemeleri doğrayıp üstüne limon suyu sıkın ve cevizle süsleyin. Dilerseniz semizotu ekleyin, dilerseniz domatesi çıkartıp yerine maydanoz koyun veya salatalık koyun avokado salatası tarifine salatalık da çok yakışır. Afiyet olsun!

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın