Simon Flexner Kimdir?

simon flexner

25 Mart 1863 yılında Kentucky, Louisville’de doğmuş 2 Mayıs 1946’da ABD, New York’ta ölmüş Amerikalı patoloji ve bakteriyoloji uzmanıdır.

1900’de dizanteri basilini (shigella flexneri, sonradan s. shigae olarak geçmeye başlamıştır) ayırarak tanımlamış, 1907’de beyin-omurilik menenjiti için tedavi edici bir serum hazırlamıştır.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde (1895-99) ve Pennsylvania Üniversitesi’nde (1899-1903) öğretim görevlisi olarak çalışan Flexner, New York’taki Rockerfeller Tıp Araştırmaları Enstütüsü’nün (daha sonra ismi Rockerfeller Üniversitesi olarak değiştirilmiştir) örgütlenmesine katkıda bulundu ve bu kurumu virüs hastalıklarında dünyanın en ileri araştırma merkezi haline getirdi.

Simon Flexner çocuk felci menenjit ve dizanteri tedavisini buldu

çocuk felci menenjit dizanteri tedavisi

Laboratuvar (1903-35) ve enstütü başkanlığını (1920-35) üstlendiği bu kurumda, Simon Flexner’in yönlendirdiği araştırma ekibi çocuk felcinin etkeni olan virüsü tanımladı. Bu virüsün bulaşma yollarını araştıran aynı ekip, virüsün burun yoluyla vücuda girdiğini ve koku sinirini tuttuğunu saptadı.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın