• 21 Eylül 2021 09:15
kadınlarda kansızlık

Günümüzde sıkça rastlanan reflü, despresyon, kolesterol gibi strese ve sağlıksız beslenmeye dayalı hastalıklar arasında kansızlık da yer alıyor.

Kansızlık, çoğunlukla beslenmesine dikkat etmeyen, gerekli vitaminleri alamayan ve daha çok hamur işi tüketen kişilerde ortaya çıkıyor.

Eğer kolesterol hastalığınız yoksa, haftada bir kez mutlaka kırmızı et tüketmek doktorlar tarafından öneriliyor.

anemi kansızlık kadınlarda

Kadınlarda kansızlığın sebebi nedir?

Anemi yani kansızlık fazla doğum yapan veya düzensiz adet gören kadınlarda, kanamalı enfeksiyon veya ameliyatlar geçiren, burun kanamalarının sıkça yaşandığı kişilerde sıklıkla ortaya çıkıyor.

Kansızlık nasıl geçer?

Tabii ki sağlıklı beslenmek de çok önemli. Çünkü kalsiyum, magnezyum, potasyum ve B vitaminlerini gerektiği kadar alamayan kişilerde anemi de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlık ortaya çıkıyor.

kadınlarda kansızlık neden olur

Özellikle magnezyumun (ki magnezyum içeren gıdalar başta kakao, ıspanak, marul, dil balığı, muz) faydası çok büyük. Hem depresyonu engelliyor, hem adet öncesi dönemde sinirli ve gergin olmayı engelliyor, hem uyku düzenini sağlıyor hem de sivilce ve akne gibi cilt problemlerini önlüyor, saçı ve tırnakları besliyor.

Elbette stres de çok etkili. Tüm sistemi etkiliyor. Eğer stresli bir hayatınız varsa kadınların hayatını kolaylaştıracak sağlıklı pratik tarifler isimli yazımı okumanızı mutlaka tavsiye ederim.