• 21 Eylül 2021 07:17
kadın tahlilleri

Kadınlar hangi testleri yaptırmalı? Kadın sağlığı için, her kadının mutlaka yaptırması gereken testler. Belirli yaş aralıklarında her kadın bazı özel testler yaptırmalı.

Mamografi Göğüslerinizi kendiniz de elle kontrol edebilirsiniz fakat 20 yaşından itibaren iki üç yılda bir, 40 yaşından itibaren ise yılda bir kez mutlaka mamografi yaptırmak gerekiyor. Kadınların yaptırması gereken tahlillerin başında geliyor. Göğüs bakımı da önemli.

Tonometre ile glokom kontrolü. Göz tansiyonu, gözleri kör edebilen bir rahatsızlık. 30 yaşından itibaren yılda bir kez mutlaka tonometre ile retina kontrolü yaptırmak gerekiyor.

kadın sağlığı için yapılması gerekenler

Eforla kalp kontrolü 10 dakika kadar kısa süren EKG özellikle 30lu yaşlarda başlamalı ve 40 lı yaşlarda yılda bir kez yaptırılmalı. Ve elbette kadın sağlığı için beslenme isimli yazımdaki detaylara da mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

Smear ile rahim ağzı kanseri kontrolü 18 yaşından itibaren, aktif cinsel hayatı bulunan her kadının, yılda bir kez mutlaka pap smear testi yaptırması gerekiyor.

Kadınların bu testleri yaptırması gerekiyor! | Kadın sağlığı için 10 test

Vajinal Ultrason Yumurtalıkları ve rahimi kontrol edebilmek ve herhangi bir rahatsızlığı erken teşhis edebilmek için her kadının yılda bir kez vajinal ultrason yaptırması gerekiyor. Kadın sağlığı için yapılması gereken 10 testin başında bu geliyor.

Cilt muayenesi Yılda bir kez mutlaka iyi bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekiyor. Dijital dermatoskopi ile hem cilt kanseri hem de ciltle ilgili çoğu soruna erken teşhis koyulabiliyor.

kadınların yaptırması gereken şeyler

Kan tahlilleri Saç dökülmesinden kilo almaya uykusuzluğa halsizliğe ve depresyona kadar, kadınların sıkılıkla karşılaştığı sorunların temelinde kan değerleri yatabiliyor. Kadın sağlığı için yapılması gerekenlerden biri de bu. 20 li yaşlardan itibaren yılda bir kez mutlaka kan tahlilleri yaptırmak gerekiyor.

Kadın sağlığı için yapılması gerekenler |Önemli testler ve tahliller

Kemik yoğunluğu ölçümü Özellikle menopoz döneminde kemik erimesi riski göz önüne alınarak mutlaka kemik yoğunluğu ölçümü yaptırılmalı.

Kadın sağlığında doğal besinler de bu bütünün önemli bir parçası.

kadınlar için kan tahlilleri

Tükürük testi Çocukluk döneminde başladığımız diş kontrollerimize yılda bir kez de tükürük testi eklenmeli ve tükürüğün kimyasal ve mikrobiyolojik yapılarına bakılmalı.

Kolonoskopiyle kolon kanseri kontrolü Özellikle 50 yaş ve üzerinde risk çok büyük. Kolon kanseri en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada. Yılda bir kez mutlaka tomografi çektirilmeli ve kolonoskopiyle kolon kanseri kontrolü yaptırılmalı.