Bahar Saman Nezlesi

polen alerjisi bahar nezlesi nedir nasıl geçer

Saman nezlesi, polen alerjisi veya bahar nezlesi; hapşırma, burunda genizde kaşıntı, göz yaşarması şeklinde kendini gösterir. Hepimiz, o içimizi ısıtan güzelim güzeli güneşi görmek için, kışın bitmesini bekleriz. Fakat kış bitince gelen baharla birlikte bahar yani saman nezlesi veya diğer deyişle polen alerjisi de birlikte gelir.

Bahar Polen Alerjisi

Baharın ilk ayıyla beraber karşımıza çıkan bahar nezlesi, diğer adıyla da polen alerjisi çoğu kişiyi mağdur eder. Gözlerde kızarıklık, hapşırma, öksürük ve zor nefes alma gibi belirtileri vardır.

Bahar saman nezlesi neden olur? Belirtileri nelerdir?

Meşe, çınar gibi güzel görüntüye sahip çiçeklenen ağaçlardan, özellikle rüzgarlı havada dökülen polenler maalesef ki alerjisi olan insanların hayatını kabusa çevirebiliyor.

Genelde hapşırık, burun akıntısı, kaşıntı, öksürük, gözlerde kızarıklık ve sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor ve basit bir rahatsızlık zannedilip dikkate alınmazsa, ileride daha da öksürük nöbetleri olduğu takdirde astım gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Beeo On The Go yorum

Astım rahatsızlığı olan insanların krizlerini de daha şiddetli hale getirebiliyor. Çocukların bünyeleri (bağışıklık sistemleri) dışarıdan gelen alerjik maddelere karşı daha açık olduğu için, daha kolay bahar nezlesi olabiliyorlar.

Bahar saman nezlesi polen alerjisi nasıl geçer?

Bahar nezlesi olanlar muhakkak doktora gidip muayene olmalıdırlar. Doktorun tavsiyeleri dışında da polenlerden korunmak için, polenlerin uçuştuğu zamanlarda evde ya da arabada camları kapalı tutmak, dışarıdayken şapka takmak, gözlük kullanmak gerekiyor.

Ve tabii sık sık yıkanmak ve tozlardan arınmak gerekiyor. Özellikle saçlar tozu ve kiri hapsettiği için, hemen hemen her gün banyo yapmanın faydası var. Bu şekilde korunmaya çalışarak hastalığı daha az zararla atlatabilmeniz dileğiyle!

Visited 1 times, 1 visit(s) today

1 yorum

Bir yanıt yazın Yanıtı iptal et

Exit mobile version