• 22 Eylül 2021 16:54

Botoks Nedir? Nasıl Yapılır? Botoksun Zararları Nelerdir?

botoks

Botoks nedir? Botoks, botulinum toksin adı verilen bakterilerden oluşan bir ilaçtır. Botoks, uygulanması en basit ve kısa süren estetik cerrahi içinde yer almaktadır. Bu yüzdendir ki günümüzde botoks yaptırma yaşı neredeyse 15’e kadar düşmüştür.

Botoksun zararları nelerdir?

Botoks hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler vardır. Botoksun bir yılan zehiri olduğu söylense de, botoks aslında bakterilerin ürettiği bir toksindir. Kırışıklıkları gidermek, güzelleşmek ve daha genç görünmek uğruna yapılan bu işlem eğer profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa, geri dönüşümü olmayan ağır sonuçlar doğurabilir.

Botoks yaptırmaktan değil, yanlış kişiler tarafından uygulanmasından korkun. Basit bir işlem gibi görünse de, çok iyi araştırılıp uzman estetik cerrahiler ile görüşülüp bu işlemi yaptırmanız çok önemlidir.

botoks zararlı mı

Uzmanlar botoksun doğru kişiler tarafından, doğru şekilde uygulandığı takdirde, hiç bir zarar vermediğini açıklamış olsalar da, Amerika’da yapılan son araştırmalara göre, botoksun beyne zarar verebileceği açıklandı.

Botoksun beyindeki sinir sistemine ulaşıp ulaşmadığını araştırıldı ve kobay fareler üzerindeki denemelerden sonra botoksun beyin köklerine ulaştığı gözlemledi. Fakat uzmanlar, farelerin fizyolojilerinin insanlardan farklı olduğunu, bu sebeple de aynı sonuçların insanlar üzerinde oluşmayacağını da belirtti.

Hala kesin bulgular yok ama botoks yaptırmak isteyenler, kendi doktorlarıyla görüşmeli, doğru karar vermeli ve kararı verdikten sonra da çok iyi araştırıp, uzman kişiler tarafından yaptırmalı.