Yeşilçam’ın Unutulmaz Kadın Oyuncuları

yeşilçam kadın oyuncular

Yeşilçam’dan kimler geldi kimler geçti. Bu kadın oyuncular Yeşilçam’da hiç başrol oynamamasına rağmen Türk sinemasına damga vurdular. İzleyici onları çok sevdi ve hatta baş rolde oynayan oyunculardan bile daha çok etkilendi onlardan.

Filmlerdeki ana karakterler kadar, yan karakterlerin de önemi var. Yeşilçam’a emek vermiş olan pek çok yan rol ve figüran oyuncu, o zamanın koşullarında hiç para kazanmadan sadece oyunculuğa yürek verdikleri için filmlerde oynadılar. Peki bu unutulmaz yan karakterler arasındaki kadınlar kimlerdi?

Yeşilçam’ın Unutulmayan Kadın Oyuncuları

Eski Türk filmlerine şöyle bir baktığımız zaman, kötü adam Erol Taş kötü kadın Aliye Rona ile karşılaşırız. Çoğunlukla kötü anne rolünde oynamış olan Aliye Rona toplam 204 tane filmde yan karakter olarak rol almıştır. Altın Portakal ve Altın Koza Film Festival’inde defalarca En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü almıştır.

Pek çok filmde tatlı anne, komik abla, iyi kalpli kardeş gibi sıcak rollerde yer alan Mürüvvet Sim gözümüzün aşina olduğu fakat çoğu kişinin ismini bile bilmediği bir oyuncu. Mürüvvet Sim, Yeşilçam’da 100’den fazla filmde rol aldı.

Kötü kadın rolü denince akla kim gelir? Yeşilçamdaki kadın oyuncular arasında önemli bir yere sahip bir başka unutulmaz ismi Suzan Avcı. Paraya önem veren, eşini aldatan, sırf canı istediği için sevenleri ayıran, kötü kalpli kadınları başarıyla canlandırdı Suzan Avcı.

Yeşilçam’da başrolde oynamamış olan kadın oyuncular

Hem tarih filmlerinde hem de gündem filmlerinde Yeşilçam’ın kötü kadın rollerinde oynayan bir başka unutulmaz ismi de Lale Belkıs.

Onu pek çok filmde gördük fakat en çok Turist Ömer filminde Rüknettin’in kavuşamadığı aşkı Bedia olarak hatırlıyoruz. Mualla Sürer Yeşilçam’ın önemli yan karakter oyuncularından biriydi.

Yeşilçamdaki kadın oyuncular

Sarışın, balık etli, seksi kadın Neriman Köksal. Yeşilçam’da zaman zaman sert ve kötü kalpli kadınları canlandırdı, zaman zaman da iyi kalpli, sevilen kadınları. Ama birincisi daha fazla.

İçinizde Adile Naşit’i tanımayan veya onun buradaki bazı oyuncuların olduğu gibi ismini bilmeyen yoktur. Adile Naşit Yeşilçam’da hiçbir zaman başrolde oynamadı fakat Türk sinemasına damgasını vuran en iyi kadın oyunculardan biri oldu.

Burada yer almayan ve sizin de aklınıza gelen Yeşilçam’ın unutulmaz yan karakterleri varsa yazın. Yeşilçamdaki kadın oyuncular sevgiyle ve saygıyla anılmaya değer. O dönemde sete kendi imkanlarıyla giden, komşudan aldıkları kıyafetlerle film çeken ve karşılığında üç kuruş para alarak zar zor geçinen bu emekçilerin Türk sinemasına kattıkları asla unutulmaz.

Visited 98 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın Yanıtı iptal et

Exit mobile version