Makyajla Uyumanın Zararları

makyajla uyumak

Makyajla uyumak zararlı mı? Makyajla yatarsam ne olur? Makyajla uyumak cilde zarar verir mi gibi sorularınız varsa doğru yerdesiniz.

Bazı zamanlar, yoğun ve bir o kadar da yorucu bir günün ardından makyajı silmek çok zor gelebilir. Kendinizi bir an önce yatağa atıp uyumak isteyebilirsiniz. Ancak kimyasal içeriğe sahip makyaj ürünlerinden cildi mutlaka arındırmak gerekir.

Makyajı temizlemeden uyumanın zararları

Gece vakti cildin dinlenme zamanıdır. Bu vakitte ciltte kalan makyaj kalıntıları gözeneklere yerleşir ve ciltte siyah nokta, sivilce, akne oluşumuna sebebiyet verir. Makyajı temizlemeden uyumanın zararları geri döndürülemez.

Makyajla gezdiğiniz gündüz saatlerinde zaten cildiniz yeterince hava almadı, gece saatlerinde de bu devam ederse cilt sorunları kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle siyah nokta ve sivilce problemleriyle karşılaşmamak için cildinizi temizlemelisiniz.

Makyajla uyumak zararlı mı?

Gece makyajla uyumayı adet haline getirenlerdenseniz erken yaşta cildinizde sarkma ve kırışıklıklar oluşmaya başlayacaktır. Gündüz toz, kir gibi birçok faktöre maruz kalan cildin gece temizlenmesi gerekir. Çünkü cildin onarımı cilt hücreleri tarafından geceleri yapılır.

Göz makyajınızı temizlenmeden uyursanız ise gözleriniz uyurken dahi yorulmaya devam eder ve bu nedenle sabahleyin kırmızı gözlerle uyanabilirsiniz. Ayrıca gözünüz için kullandığınız makyaj malzemeleri de kimyasal içeriğe sahiptir ve uyurken gözün içine girebilmesi mümkündür. Bu da bazı göz hastalıklarına sebep olabilir.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Exit mobile version