Walter Flemming Kimdir?

21 Nisan 1843 yılında Mecklenburg, Sachsenberg’de doğmuş 4 Ağustos 1905 yılında Kiel, Almana’da vefat etmiş hücre genetiğinin (sitogenetik) kurucularından olan Alman anatomi bilginidir. Hüre çekirdeğindeki kromozomların mitoz bölünme sırasındaki davranışlarını gözlemleyen ve sistemli biçimde tanımlayan ilk bilim insanıdır.

Fransa-Almanya Savaşı’nda (1870-71) askeri hekim olarak görev alan Flemming, 1873-76 arasında Prag, 1876-1907 arasında da Kiel üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Yeni bulunmuş olan anilin boyalarının mikroskop gözlemlerinde kullanılmasına öncülük eden Flemming, 1879’da bu gruptan bazı boyar-maddelerle boyadığı hücre çekirdeğinde ipliksi maddelerin varlığını gözlemledi.

Mitoz bölünmenin değişik evrelerindeyken öldürülmüş hücreleri bu boyalarla boyayarak, hazırladığı preparatları mikroskopta inceledi ve hücre bölünmesi sırasında çekirdekte ortaya çıkan bütün değişiklikleri sırayla izlemeyi başardı.

Sonradan kromozom adı verilen bu ipliksi oluşumların önce kısaldığını, sonra uzunlamasına ikiye bölündüğünü ve her bir yarısının hücrenin karşıt kutuplarına doğru göç ettiğini kanıtladı.

Mitoz olarak adlandırdığı bütün bu süreci Zell-substanz, Kern und Zelitheilung (Hücre Maddesi, Çekirdek ve Hücre Bölünmesi 1882) adlı ünlü yapıtında açıklayan Flemming’in kalıtımla ilgili çalışmalarının önemi ancak 20 yıl sonra, Gregor Mendel’in kalıtım ilkelerinin benimsenmesinden sonra anlaşılabildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*