Yeşilçam’ın Unutulmaz Kadın Oyuncuları

Yeşilçam’dan kimler geldi kimler geçti. Bu kadın oyuncular Yeşilçam’da hiç başrol oynamamasına rağmen Türk sinemasına damga vurdular. İzleyici onları çok sevdi ve hatta baş rolde oynayan oyunculardan bile daha çok etkilendi onlardan.

Filmlerdeki ana karakterler kadar, yan karakterlerin de önemi var. Yeşilçam’a emek vermiş olan pek çok yan rol ve figüran oyuncu, o zamanın koşullarında hiç para kazanmadan sadece oyunculuğa yürek verdikleri için filmlerde oynadılar. Peki bu unutulmaz yan karakterler arasındaki kadınlar kimlerdi?

Yeşilçam’ın Unutulmayan Kadın Oyuncuları

Aliye Rona

Eski Türk filmlerine şöyle bir baktığımız zaman, kötü adam Erol Taş kötü kadın Aliye Rona ile karşılaşırız. Çoğunlukla kötü anne rolünde oynamış olan Aliye Rona toplam 204 tane filmde yan karakter olarak rol almıştır. Altın Portakal ve Altın Koza Film Festival’inde defalarca En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü almıştır.

Mürüvvet Sim

Pek çok filmde tatlı anne, komik abla, iyi kalpli kardeş gibi sıcak rollerde yer alan Mürüvvet Sim gözümüzün aşina olduğu fakat çoğu kişinin ismini bile bilmediği bir oyuncu. Mürüvvet Sim, Yeşilçam’da 100’den fazla filmde rol aldı.

Suzan Avcı

Kötü kadın rollerinin bir başka unutulmaz ismi Suzan Avcı. Paraya önem veren, eşini aldatan, sırf canı istediği için sevenleri ayıran, kötü kalpli kadınları başarıyla canlandırdı Suzan Avcı.

Lale Belkıs

Hem tarih filmlerinde hem de gündem filmlerinde Yeşilçam’ın kötü kadın rollerinde oynayan bir başka unutulmaz ismi de Lale Bekıs.

Mualla Sürer

Onu pek çok filmde gördük fakat en çok Turist Ömer filminde Rüknettin’in kavuşamadığı aşkı Bedia olarak hatırlıyoruz. Mualla Sürer Yeşilçam’ın önemli yan karakter oyuncularından biriydi.

Neriman Köksal

Sarışın, balık etli, seksi kadın Neriman Köksal. Yeşilçam’da zaman zaman sert ve kötü kalpli kadınları canlandırdı, zaman zaman da iyi kalpli, sevilen kadınları. Ama birincisi daha fazla.

Adile Naşit

İçinizde Adile Naşit’i tanımayan veya onun buradaki bazı oyuncuların olduğu gibi ismini bilmeyen yoktur. Adile Naşit Yeşilçam’da hiçbir zaman başrolde oynamadı fakat Türk sinemasına damgasını vuran en iyi kadın oyunculardan biri oldu.

Burada yer almayan ve sizin de aklınıza gelen Yeşilçam’ın unutulmaz yan karakterleri varsa yazın. Tüm bu kadın oyuncuları sevgiyle ve saygıyla anıyoruz.