Türkçe Karakterler Üçgen Gözüküyor

Selam arkadaşlar, zaman zaman bilgisayar ve kodlamayla ilgili başıma gelen ve beni çileden çıkartan sorunları da sizinle paylaşıyorum. Özellikle nette arama yaptığım zaman dahi bir türlü çözümünü bulamadığım sorunlar oluyor bunlar.

Bir foruma giriyorum veya bir siteye, tam benim sorunumu yaşayan birisi oraya yazmış altında şöyle yap böyle yap yazmışlar, denedim olmadı demiş o da ve öyle bırakmış. Ya tamam da sonra ne yaptın? Çözdün mü? Tekrar oraya girip yazsana yani.

Her neyse ben şimdi bugünlerde yaşadığım ve beni delirten bir sorunun çözümünü yazıyorum size. Html ile uğraşan arkadaşlara bir faydam olsun. Bir kere de mouse bilgisayarı açıp duruyordu onu da yazmıştım pek çok kişinin işine yaramıştı.

Şimdi konuya geliyorum Hosting firmam güncelleme yaptıktan sonra sayfamdaki Türkçe karakterler üçgen şeklinde gözüküyordu. Durup dururken sitemdeki ğ,ı,ş,ç gibi Türkçe karakterler � böyle üçgen içinde soru işareti olarak gözükmeye başladı. Onlarca sayfa okudum çözüm için. Doctype değiştirdim, charset değiştirdim ne yaptıysam olmadı.

türkçe karakter sorunu

Şimdi ilk önce yapmanız gereken şey, siz de charsetlerinizi bir değiştirin. Şunları hem hepsini birlikte hem de tek tek deneyin.

<META http-equiv=content-type content=text/html;charset=iso-8859-9>
<META http-equiv=content-type content=text/html;charset=windows-1254>
<META http-equiv=content-type content=text/html;charset=x-mac-turkish>

Yani üst kısım şöyle olacak:

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN” “htt p://w ww.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd”>
<html xmlns=”ht tp://ww w.w3.org/1999/xhtml”>
<head>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=utf-8″ />

Tamam bunu yaptınız ve işe yaramadıysa, ki bende yaramadı ve çıldırdığım nokta bu oldu zaten. Şimdi benim için işe yarayan çözümü anlatıyorum. Ben Editplus kullanıyorum, size de öneririm bedava bir editör programı zaten. O yoksa notepad ile de yapabilirsiniz ama ben Editplus için gösteriyorum.

Dosyayı açın ve Save as.. yani Farklı Kaydeti seçip html dosyanızı UTF-8 olarak kaydedin. Çünkü kendisi otomatik olarak ANSI şeklinde kaydeder. Notepad++ da da yine dosyayı açıp Fotmat kısmından UTF-8 without BOM‘u seçin ve dosyayı o şekilde kaydedin.

Bu çözüm html sayfalardaki üçgen ve soru işareti olarak gözüken Türkçe karakter yani harflerin çözümü için %100 çalışıyor. SQL’den gelen verileriniz bozuk gözüküyorsa, onun için de veriyi çekmeden önce zaten mysql_query("SET NAMES UTF8"); kodunu eklerseniz düzelecek.

Çok büyük geçmiş olsun. Kendinize iyi bakın :)