Kıskançlıktan kurtulmanın yolları

Psikolog ve evlilik danışmanı olan Dr Sanjoy Mukerji, kıskançlıktan kurtulmanın yollarını anlattı. Ona göre kıskançlık takıntılı bir aşağılık kompleksi anlamına geliyor. Çoğunlukla içimizdeki kıskançlığı ve bunun gerçek sebebini anlamıyoruz. İlişkilerde yaşanan kıskançlıklar hem kişiler arasındaki bağı zedeliyor hem de kıskanan kişiye zarar veriyor. Doktor diyor ki; siz olabildiğiniz kadar iyi olun, karşınızdaki bunu mutlaka bir şekilde fark edecektir.

kıskançlık

Kıskançlıktan kurtulmak için neler yapılmalı?

Kendine olan saygıyı yitirmek : Kıskanç kişiler kendilerini, partnerlerinin konuşup görüştüğü herkesle kıyaslarlar. Bunu yapmayın! Paranoyaklık size bir şey kazandırmaz. Onlarla konuşması, sizin daha değersiz olduğunuz anlamına gelmiyor. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak sizi sadece alçaltır. Eşiniz size değer verdiği ve sizinle mutlu olduğu için sizinle birlikte, bunu bozmak için uğraşmayın. Kendinize inanın, güvenin ve özgüveninize sahip çıkın.

Sürekli ilgi beklemek : Ufacık şeyleri bile düşünmekten vazgeçin. Aradığınızda telefonu meşgulse; patronuyla veya müşterisiyle konuşuyor olabilir. Veya bir arkadaşı ya da akrabasıyla. Sonuç olarak her şeyi bilmeniz zaten imkansız. Onu ardıardına aramayın. Rahat bırakın. Bekleyin, işi bitince o sizi arayacaktır. Bu gibi durumlarda, oylanacak başka bir şey bulun.

Yalnız kalmak : Bazen herkes kendini çok yalnız hissedebilir fakat bunun üstesinden gelmek gerekir. Çok uzun süre bir şeye bağlı kalamazsınız. Ara sıra her ilişkide tartışmalar ve küsmeler yaşanabilir. Her tartışmada partnerinizi suçlamayın. Hatanın sizde de olabileceği fikrini aklınıza sokun. Gergin olduğunuzda dışarı çıkın, bir süre yürüyüş yapın ve gerginliğinizi üzerinizden atın. Daha sonrasında da olgun bir tavır takının ve konuyla ilgili kin tutmayın.

Dırdır etmek : İlişki yaşarken bireylerin mutlaka kendilerine ait ayrı bir dünyaları da olmalı. Kendi arkadaşlarınızla dışarı çıkın, eşiniz de bunu yapsın. Sürekli dipdibe durmayın. İlişkiye enfes aldırın. Eğer sevgilinizin sadakatinden şüpheleniyorsanız, bunu soğukkanlılıkla oturup konuşun ve açığa kavuşturun. Olayı dramatize etmeyin. Yanılıyor olabilirsiniz. Gereksiz yere söyleyeceğiniz sözler, ilişkiye geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Depresyona girmek : Kafanızın içinde dolaşıp duran binlerce düşünce ve şüphe sizi mutlaka depresyona sokacaktır. Bu şekilde mutlu olmanız çok zor. Oysa hayat gayet basittir. Hayatı, iç karartıcı düşüncelerinizle mahvetmeyin. Kendinize inanın. Kendinizi sevin. Eğer siz kendiniz içinizde mutsuz olursanız, hiç kimse sizinle mutlu olamaz.

3 yorum

  1. ben çok aşırı kıskancım karsımdakı kişi bu yuzden cok sıkıyorum benden bu knuda cok şikayetci ama napim benle ilgilensin istiyorum ona güvenmek istiyorum ama olmuyor ama bnı bırakmıycagını bılıyorum off

  2. Hayatimda biri var vardi daha dogrusu kiskancligimdan dolayi ayrildm askerde kendisi is arkadasi hergun arayip msj atiyor ben kiza guvenmiyorum diye tepki gosteriyorum konusma diyorm sevgilime ama arkadasim diyo sacma seyleri kiskanma diyo daha oncede aldatildigim icin cok sorunlarim var kurtulmak istyorum bu durumdan bende rahatsizm bu durumdan tamm kiskanmicam beni seviyor deger veriyor diyorm iliskimz yolunda kiskancligimdan dolayi ertesi gun yine tartisiyorum ve beni hic kiskanmiyor onemsemedigi anlaminami geliyor bana bi fikir verin ihtiyacim var.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*