Elektrik Tasarrufu

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Biz kadınların en çok kullandığı elektrikli aletlerde bilinçli şekilde tasarruf yaparak hem elektrik faturasının kabarmasını önleyebiliriz hem de bu öğrendiklerimizi arkadaşlarımıza da anlatabiliriz.

Tasarruf yapmamız gerektiğini biliyoruz ama nasıl yapacağımızı anlatan kaynakların az olması yüzünden, tam olarak ne yapacağımızı bilemiyoruz. İşte kolayca uygulayabileceğiniz ve yaşamınızı etkilemeden büyük ölçüde tasarruf edebileceğiniz yöntemler.

Fırınlar : Aynı miktar yiyeceği pişirmek için mikro dalga fırın, klasik fırına göre yüzde 66 daha az enerji tüketiyor. Fırının kapağı her açıldığında, sıcaklık 25 derece ile 30 derece birden düşeceğinden, yemek pişerken fırın kapağı gerekmediği sürece açılmamalıdır.
Ocaklar : Kapaksız kapta yemek pişirmek, 3 kat daha fazla enerji tüketilmesine sebep oluyor. Fırında veya ocakta yemek pişerken yiyeceğin piştiği kabın kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Alev tencere tabanına, tam olarak temas etmeli, tencere tabanını aşmamalıdır.
Isıtıcılar : Odada 1 derecelik sıcaklık düşürme yüzde 5lik yakıt tasarrufu sağlıyor. Isıtıcınızın veya radyatörlerinizin önüne eşya koymamalısınız. Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden ısı kaybını yüzde 25 oranında önlüyor. Radyatörlerinizin arkasına yansıtıcı konulması, radyatör başına yılda 6 dolar kazanç sağlıyor. Kış aylarında radyatörün üzerine mermer ve çamaşır gibi herhangi bir malzeme konulmamalı, radyatörün üzerinde çamaşır kurutulmamalıdır.
Aydınlatma : Kompakt floresan lambalar normal lambalardan 5 kat daha az enerji tüketirler ve 10 kat daha uzun ömürlüdürler. Standart lambaların ömrü 750-900 saat (150 gün) iken, kompakt floresan lambaların ömrü 10.000 saattir (2 bin gün). Lambaların daha iyi çalışması için kuru bezle temizlenmesi gerekir. Kirli ve tozlu lambalar yüzde 25 daha fazla enerji tüketir.

Su ısıtıcıları : Termosifonların çevresini yalıtmak, yüzde 10 enerji tasarrufu sağlar. Ayarlanabilir debili duş başlığı dakikada en fazla 10-15 litre su tüketirken, diğer başlıklar 25-30 litre su tüketir. Böylece 10 dakikalık banyo esnasında 100-150 litre sıcak su ve o oranda da enerjiyi tasarrufu yapılmış olur.

elektrik tasarrufu
Çamaşır makinesi : Makineleri odaya yerleştirirken çevresinde en az 5 cm. boşluk bırakılmalıdır. Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu halde çalıştırılmamalıdır.
Bulaşık makinesi : Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkama yapılmalıdır. Elektrik enerjisinin yüzde 90ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, durulama ve çalkalama soğuk su ile yapılmalıdır. Böylece enerji tüketimini minimize edilebilir.
Buzdolabı : Buzdolabı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yere yerleştirmelidir. Böylece enerji tüketimi yüzde 10-15 oranında azalır. Yemekler, dolaba koymadan önce oda sıcaklığına kadar soğutulmalıdır. Böylece yemeği soğutmak için ilave enerji harcamaya gerek kalmayacaktır. Dolaba konulan yiyeceğin üzeri, kağıtla, alüminyumla veya plastikle kapatılmalıdır.
Derin dondurucu : Derin dondurucudan alınan bir kase içindeki buz parçası, dolabın ortasına konduğunda, 3-4 gün süre ile, yüzde 5 daha az enerji harcanır. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinler temizlenmediği zaman yüzde 25 daha fazla enerji tüketilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*